Naudoto automobilio pirkimas

Yra daug pasenusių mitų apie naudoto automobilio pirkimą. 
Paruošėme glaustą informaciją, ką svarbu žinoti prieš perkant naudotą automobilį ir ką daryti su automobilio draudimu perkant ar įsigyjant automobilį.

Privalomojo draudimo skaičiuoklė

Lietuvoje kasmet įvykdoma apie 250 tūkst. asmeninių automobilių pardavimo sandorių. Ir nors 2020 m. dėl COVID-19 pandemijos automobilių pardavimai buvo sulėtėję, 2021-aisiais tiek naudotų, tiek naujų automobilių pardavimo sandorių skaičius išaugo ir sugrįžo į priešpandeminį lygį.

Didžiąją dalį sandorių sudaro naudoto automobilio pirkimas. Lietuvoje registruotų lengvųjų automobilių parkas jau daug metų išlieka vienu seniausių Europos Sąjungoje. ES vidutinis lengvųjų automobilių amžius yra šiek tiek daugiau nei 10 metų, o mūsų šalies keliuose dominuoja 14 metų senumo transporto priemonės.

Kada dažniausiai žmonės keičia automobilį

Norėdami sužinoti, atlikome reprezentatyvią Baltijos šalių gyventojų apklausą, ir paaiškėjo:

  • 35 % automobilį keitė dėl įgrisusio remonto,
  • 24 % jautėsi priversti keisti pasikeitus šeimos poreikiams,
  • 21 % nusprendė rinktis kitą transporto priemonę, nes senoji tiesiog atsibodo.

Populiariausi automobiliai

Populiariausių lengvųjų automobilių sąraše pastaraisiais metais išlieka tos pačios markės, tačiau pastebima nauja tendencija - vis dažniau Lietuviai įsigyja elektromobilių ir elektrinių visureigių.

Populiariausios 2021 m. naudotų lengvųjų automobilių markės: „Volkswagen“, BMW, „Audi“, „Opel“ ir „Toyota“. Įdomu tai, kad, per pandemiją sumažėjus naudotų automobilių pasiūlai, išaugo naujų automobilių pardavimai. Iš naujų modelių populiariausi yra „Fiat“, „Toyota“, „Volkswagen“, „Škoda“ ir „Peugeot“ automobiliai.

Taip pat 2021 m. jaučiamas išaugęs susidomėjimas elektromobiliais. Populiariausi elektromobilių modeliai Lietuvoje: „Volkswagen Up!“, „Volkswagen ID.3“ ir elektriniai visureigiai: „Mercedes-Benz EQA“, Škoda Enyaq“ ir „Volkswagen ID.4“.

naudoti automobiliai ir elektromobiliai
Elektromobiliai vis labiau populiarėja Lietuvoje

Automobilio pasirinkimas pagal poreikius

Jei galvojate pirkti naudotą automobilį, svarbiausia įsivertinti savo poreikius ir ribas.

  • Automobilio amžius

Kokia yra automobilio amžiaus riba, kurios nenorėtumėte peržengti? 5 metų? 7 metų senumo? Kokios technologijos automobilio komplektacijoje Jums sudaro reikšmingą komforto skirtumą?

  • Jūsų biudžetas

Kiek daugiausia esate pasirengę sumokėti už automobilį? Apgalvokite, kokios automobilio savybės Jums reikšmingos. Lygindami pasirinktus variantus galėsite pasverti, už kokias savybes esate pasirengę mokėti daugiau.

Reiktų pabrėžti, kad didžiausias kainos pokytis yra tame žingsnyje, kai automobilis iš naujo tampa naudotu. Vėliau perparduodant kaina stabilizuojasi. Pavyzdžiui, automobilio, kurio naujo kaina – 20 tūkst. eurų, perpardavimo kaina po 3 metų gali būti perpus mažesnė, o dar po 3 metų ji sumažės vos vienu kitu tūkstančiu eurų.

Į ką atkreipti dėmesį perkant senesnį automobilį?

Vyras apžiūri automobilį atidaręs priekinį kapotą. Naudoto automobilio pirkimas reikalauja dėmesingumo.
  • Markė ir modelis

Pasidomėkite vairuotojų atsiliepimais apie konkretų modelį. Išsiaiškinkite dažnai pasikartojančias problemas.

  • Amžius ir rida

Anot ekspertų, geru laimikiu galite laikyti ne senesnį nei 5 metų automobilį, kurio rida iki 100 tūkst.

  • Kaina ir eksploatavimo išlaidos

Svarbu apskaičiuoti su eksploatavimu susijusias išlaidas: garantinei priežiūrai, degalams, draudimui ir lizingo įmokoms.

Išorinis automobilio būklės įvertinimas ir bandomasis važiavimas

Jei skaitydami skelbimą nepastebėjote jokių trūkumų, nereikėtų 100 % tuo patikėti. Net jei jame parašyta tiesa, gali būti, kad tam tikrų svarbių dalykų naudoto automobilio savininkas tiesiog nepaminėjo. Todėl būtina susitarti su automobilio pardavėju dėl apžiūros.

  • Atkreipkite dėmesį, ar tarpai tarp kėbulo dalių vienodi.
  • Ar niekur nėra rūdžių ir dažų įtrūkimų.
  • Kokia salono būklė.

 Jei apžiūros ar bandomojo važiavimo metu pastebima defektų ar nusidėvėjimo požymių, tai nebūtinai gali būti kliūtis įsigyti automobilį. Jei gedimai nėra itin rimti, galima bandyti nusiderėti ar susitarti, kad pardavėjas padengtų remonto išlaidas.

Būkite tikri, kad perkate saugiai

VIN numerio patikra. Įveskite automobilio VIN numerį ir sužinokite, kur ir kaip automobilis buvo eksploatuotas. Nemokamai tai galite padaryti čia.

Automobilio registracija. Patikrinkite „Regitros“ duomenų bazėje, ar automobilis nėra išregistruotas, ar nėra deklaruotas pardavimas kitam asmeniui, ar nėra areštuotas, nurašytas arba ieškomas.

Automobilio pirkimo–pardavimo sutartis. Tinkamai sudaryta automobilio pirkimo–pardavimo sutartis – vienas svarbiausių dalykų. Tai yra laisvos formos automobilio pirkimo ar pardavimo sutartis, kurią galite koreguoti, jei atsirastų poreikis ją papildyti. Šį pavyzdį galima atsispausdinti nemokamai.

naudoti automobiliai
Įveskite automobilio VIN numerį ir sužinokite, kur ir kaip automobilis buvo eksploatuotas.

Jei yra galiojantis privalomasis automobilio draudimas

Perkant privalomuoju draudimu apdraustą automobilį senasis ir naujasis savininkai turi susitarti dėl dviejų galimų scenarijų. Pirmu atveju galiojantis draudimas gali būti perrašomas naujajam automobilio savininkui, kuris turi per 15 kalendorinių dienų kreiptis į draudimo polisą išdavusią bendrovę, kad būtų iš naujo įvertinta jo rizika ir sudaroma nauja sutartis.

Kitu atveju automobilio pardavėjas turėtų nutraukti draudimo sutartį ir transporto priemonę parduoti neapdraustą, o pirkėjas pasirūpinti nauju draudimu. Tokiu atveju senajam savininkui grąžinama nepanaudota draudimo įmoka arba jis ją gali panaudoti kitiems draudimams įsigyti.

Dažniausiai pasitaikanti klaida, kai sandorio dalyviai šio klausimo neaptaria ir automobilį įsigijęs pirkėjas, dažniausiai to net nežinodamas, į gatvę išrieda automobiliu, neturinčiu teisės dalyvauti eisme, nes jo pardavėjas nutraukė draudimo sutartį. Pasitaiko ir atvejų, kai nesąžiningas pardavėjas patikina perleidęs draudimą, tačiau čia pat suskumba nutraukti sutartį pirkėjui už akių.

Rekomenduojama visus sandorio klausimus, tarp jų – ir privalomojo civilinės atsakomybės draudimo – užfiksuoti automobilio pirkimo–pardavimo sutartyje, kad vėliau nė vienai šaliai nekiltų pretenzijų.

Susiję straipsniai