Kada keisti automobilio padangas
Padangų gamintojai rekomenduoja žiemines padangas keisti vasarinėmis tada, kai vidutinė dienos temperatūra viršija 7 laipsnius šilumos, o vasarines padangas į žiemines privaloma pasikeisti iki lapkričio 10 dienos.
Padangų gamintojai ant padangų nurodo tik jų pagaminimo datą, bet ne jų galiojimo laiką. Kai kurie ekspertai paragino jau dviejų metų senumo padangas vadinti senomis, praradusiomis savo savybes. Tačiau dauguma ekspertų teigia, jog būtina pakeisti 5-ių metų senumo padangas. Bet jeigu padangas saugojate tinkamai, netgi 10-ies metų senumo padangos nebus vadinamos per senomis. Norint prailginti savo padangų tarnavimo laiką, būtina jas teisingai prižiūrėti.
Bet kuris vairuotojas vos per kelias minutes gali nustatyti savo padangų amžių. Visos padangos yra sužymėtos kodais, kurie nurodo kelintais metais ir kelintą metų savaitę padanga yra pagaminta. Norint sužinoti padangos amžių visų pirma ant jos šono reikia rasti užrašą DOT (Department of Transportation) kartu su raidžių ir skaičių kombinacijomis. Ovalo formos rutulyje esantys 4 skaičiai nurodo padangos pagaminimo datą. Pirmieji du skaičiai nurodo pagaminimo savaitę, paskutiniai du - pagaminimo metus. Pavyzdžiui, skaičių derinys 2213 nurodo jog padanga buvo pagaminta 2013 metais, 22-ą savaitę. Svarbu atminti, kad automobilio draudimas negalioja tada, kai eismo įvykio priežastimi yra eksploatacijai netinkamos arba draudžiamos padangos.
Požymiai, kad reikia keisti padangas
- Įtrūkimai ir išsipūtimai,
- Dantytas paviršius,
- Nusitrynęs protektoriaus centras,
- Sutrūkinėjusi padangų guma,
- Taip pat keisti reiki, jei pastebite bet kokį netolygų nusidėvėjimą: įstrižą, išorinių pusių, kryptinį, vienos pusės ar atskirose vietose.
Protektoriaus nusidėvėjimas
- Vasarinių padangų minimalus leistinas automobilio padangos protektoriaus gylis yra 1,6 mm.
- Žieminių padangų minimalus leistinas automobilio padangos protektoriaus gylis yra 3 mm. Važiavimas su sudėvėtomis žieminėmis padangomis yra labai rizikingas, todėl keiskite jas dar nepasiekę minimalaus protektoriaus gylio.
Keičiasi orai
Lietuvoje žiemines automobilio padangas pasikeisti vasarinėmis galima nuo balandžio 1 dienos. Bet ar verta tą daryti iš karto? Dėl dažnai besikeičiančių orų mes patariame neskubėti keisti žiemines padangas. Ankstyvojo pavasario dienomis termometrai gali rodyti virš 10 laipsnių šilumos, tačiau naktimis temperatūra gali nukristi žemiau nulio. Todėl rytais gali susidaryti plikledis, kuris yra ypač pavojingas važiuojantiems su vasarinėmis padangomis.
Padangų gamintojai paprastai rekomenduoja keisti žiemines padangas vasarinėmis tada, kai vidutinė dienos temperatūra viršija 7 laipsnius šilumos.
Padangos paseno
Važinėti pasenusiomis automobilio padangomis yra ypač pavojinga. Padangoms senstant jų kraštai trūkinėja ir kietėja. Tokios padangos gali subliukšti, arba gali netgi sprogti. Taip pat jei padanga sena, o jos protektorius nudilęs, ženkliai padidėja automobilio stabdymo kelias, iškyla grėsmė netekti sukibimo su važiuojamaja dalimi (ypač esant šlapiai kelio dangai) ir automobilis gali tapti visiškai nevaldomas.
Kaip prižiūrėti padangas, kad tarnautų ilgai
Kai kurie ekspertai ragina dviejų metų senumo padangas vadinti senomis, praradusiomis savo savybes. Tačiau dauguma ekspertų teigia, jog būtina pakeisti 5-ių metų senumo padangas. Bet, jei padangas saugojate tinkamai, netgi 10-ies metų senumo padangos nebus vadinamos per senomis. Norint prailginti savo padangų tarnavimo laiką, būtina jas teisingai prižiūrėti.
#1 Patikrinkite padangų protektorius
Jeigu matomos protektoriaus nusidėvėjimo indikatorių juostelės, vadinasi, padangas būtina keisti. O, jei padangos kraštuose atsiradusi nusidėvėjimo juosta reiškia, kad trintis į kelio dangą nėra vienoda ir reikia sulygiuoti ratus.
#2 Keiskite visas padangas vienu metu
Optimaliam padangų naudojimui ir kontrolei užtikrinti, rekomenduojama įsigyti to paties tipo ir dydžio ir visas keisti vienu metu.
#3 Nuolatos vis patikrinkite slėgį
Netinkamo slėgio padangos ne tik gali turėti poveikį stabdymui ir degalų naudojimo efektyvumui, tačiau ir padidinti eismo įvykio galimybę. Per mėnesį padangų slėgis sumažėja apytikriai 0,069 baro, todėl rekomenduojama bent kartą per mėnesį patikrinti padangų slėgį. Daugiau apie tai galite skaityti čia.
#4 Retkarčiais sukeiskite vietomis
Kadangi priekinės automobilio padangos susilaukia žymiai didesnės apkrovos nei galinės, rekomenduojama kas 8-10 tūkstančių kilometrų priekines padangas sukeisti vietomis su galinėmis.
#5 Nenaudojamas laikykite tinkamai
Padangas laikykite vėsioje, sausoje ir tamsioje vietoje, pavyzdžiui rūsyje. Jei sąlygų nėra – tinka ir balkonas. Padangų su diskais negalima laikyti vertikalioje padėtyje, jas reikėtų guldyti horizontaliai ant padėklo. Tik tada, kai diskai iš padangų yra išimti, jas galima laikyti vertikalioje padėtyje. Kartą per mėnesį rekomenduojame pakeisti padangų stovėjimo poziciją ar jas šiek tiek pasukti. Taip išvengsite padangų deformacijos.
Kaip pakeisti automobilio ratą patiems
Automobilių gamintojai rekomenduoja rato pakeitimą patikėti specialistams, tačiau jei esate situacijoje, kada profesionalios pagalbos negalite sulaukti, štai keli patarimai, ką reikia žinoti:
- Įjunkite pirmą pavarą ir rankinį stabdį. Po viena iš priekinių ir viena iš galinių padangų pakiškite akmenį ar kaladėlę.
- Ratui pakeisti geriausia, kai automobilis stovi ant lygaus ir tvirto pagrindo. Domkratas turi remtis į kietą pagrindą, jeigu jo nėra, po prietaisu verta padėti lentą.
- Šiek tiek pakėlę automobilį, specialiu raktu atlaisvinkite varžtus, bet neišsukite jų visai. Kai varžtai atlaisvinti, kelkite automobilį tol, kol keičiamas ratas pakils į ir suksis laisvai.
- Pritvirtinę ratą vienu varžtu, įsukite ir kitus. Kai ratas savo vietoje, iš lėto leiskite automobilį, kol atsarginis ratas palies žemę ir nebegalės suktis.
- Nuleidus automobilį galutinai užveržkite varžtus. Atminkite – vienas ar du trakštelėjimai reiškia, jog varžtas prisuktas tinkama jėga. Varžtus stenkitės priveržti ne paeiliui, bet kryžiuokite.