Saugus vairavimas: atmintinė

Prisiminkite, kad svarbiausia sėdint už vairo yra... vairuoti, o ne reguliuoti radijo imtuvą, kalbėti mobiliuoju telefonu, ieškoti pamesto daikto po sėdyne, užkandžiauti ar dažytis lūpas. Atidumas ir koncentracija kelyje – geram vairuotojui būtinos savybės. O kai saugus vairavimas tampa įpročiu, išvengiame daugybės skaudžių nelaimių.
Primename paprastus, bet kiekvienam vairuotojui svarbius reikalavimus.

1. Automobilis – ne lėktuvas

Važiuoti gatvėmis dideliu greičiu yra ypač pavojinga, o, be to, neapsimoka. Nors atrodo, kad nukeliausime greičiau, bet iš tiesų viršytas greitis kelionę mieste sutrumpina vos 5-8 minutėmis. Dėl tiek tikrai neverta rizikuoti savo, keleivių ir kitų eismo dalyvių sveikata. Net jei vėluojate į patį svarbiausią susitikimą ar egzaminą, nepamirškite, kad žmogaus gyvybė yra už viską svarbesnė.

Kas nutinka automobiliui važiuojant 80 km/val. greičiu ir atsitrenkus į kliūtį?

2. Reakcijos kenkėjai

Važiuojant net ir ramiu keliu, vairuotojas turi būti žvalus ir pasiruošęs reaguoti. Išgėrus alkoholio sulėtėja reakcija, suprastėja rega bei gebėjimas vienu metu daryti kelis dalykus. Tačiau tai ne vienintelis saugaus vairavimo kenkėjas. Narkotinės medžiagos bei kai kurie vaistai taip pat sukelia organizme reakcijas, trukdančias vairuoti.

Bet paprasčiausias ir dažniausiai pasitaikantis trukdis yra nuovargis bei miego trūkumas. Visada įvertinkite savo būseną prieš sėsdami už vairo ir jei jaučiatės prastai, geriau pasirinkite kitą keliavimo būdą.

3. Saugos diržai gelbsti gyvybes

Tyrimo rodo, kad saugos diržai yra efektyviausia saugumo priemonė automobilyje, todėl vairuotojas yra atsakingas, kad juos segėtų visi keleiviai. Pasiteisinimai, kad „diržas glamžo drabužius“ ar „man nepatogu vairuoti su diržu“ arba „avarijos atveju nenoriu užstrigti automobilyje“ tikrai nėra įtikinami argumentai atsisakyti saugos diržo. Nebūtina pakliūti į avariją – net lėtai važiuojant gali tekti staigiai stabtelti, kad išvengtumėte eismo įvykio, ir tuo metu neprisisegęs keleivis susitrenks galvą. O važiuojant įprastu greičiu toks judesys gali sukelti žymiai didesnius sužalojimus.

4. Automobilyje su vaikais

Vaikai – išskirtinio dėmesio automobilyje reikalaujantys keleiviai. Saugos specialistai nurodo, kad netikėto smūgio atveju vaikai saugiausi sėdėdami specialiose kėdutėse ant galinės sėdynės. Net jei vaikas labai priešinasi sodinamas į kėdutę, tai nėra tinkama priežastis leisti jam būti neprisisegus ir rizikuoti gyvybe. Šiuo atveju labai svarbi atsakinga tėvų ar globėjų nuostata: važiuojančiame automobilyje vaikas turi sėdėti kėdutėje prisegtas saugos diržu.

Saugumą užtikrina  tvirtai užsisegantys saugos diržai
Svarbu pasirūpinti technine savo transporto priemonės būkle.

5. Kelyje staigmenų nereikia

Rodyti posūkius tiek miesto gatvėse, tiek persirikiuojant autostradoje, yra elementarūs vairavimo įgūdžiai.. Avarijos dažnai įvyksta dėl neprognozuoto vairuotojo elgesio, todėl labai svarbu stengtis, kad kiti suprastų, kokius manevrus planuojate daryti. Venkite staigiai stabdyti ir nesiblaškykite kelyje – rodykite teisingus posūkių signalus ir tik tada, kai esate apsisprendęs sukti. Saugus vairavimas reiškia štai tokį bendravimą su kitais eismo dalyviais.

Tikriausiai dažnai tenka paburnoti, kad kiti vairuotojai tik painiojasi kelyje. Ar kada susimąstėte, kaip dažnai automobiliai susiduria dėl to, kad vienas vairuotojas kelyje nepraleido kito? Atsakymas paprastas – visada. Todėl, jei dvejojate, kas turite pirmumo teisę, elkitės išmintingiausiai – praleiskite pirmas.

6. Vairuokite saugų automobilį

Saugumą užtikrina ne tik įmontuotos oro pagalvės bei tvirtai užsisegantys saugos diržai. Nemažiau svarbu pasirūpinti technine savo transporto priemonės būkle, o ypač tomis dalimis, kurios yra susijusios su matomumu ir stabdymu. Nepamirškite patikrinti, ar tvarkingai veikia stabdžiai, ar veikia šviesos signalai, ar padangos tinkamai sukimba su kelio danga.

Teisingas padangos slėgis. Ką būtina žinoti?

7. Atsargiai – dviračiai ir paspirtukai kelyje

Šiltu metų laiku gatvėse padaugėja dviratininkų. Palyginus su automobiliu, ši transporto priemonė nedidelė ir žmogus yra mažai apsaugotas, todėl vairuodami laikykite saugų atstumą nuo dviratininko, aplenkite jį tokiu pat kampu, kaip ir automobilius. Pamatę dviratininką ar elektriniu paspirtuku lekiantį žmogų, sulėtinkite greitį ir būkite dėmesingi.

8. Pėstieji – ne priešai

Net jeigu kai kurie pėstieji linkę nusižengti eismo taisyklėmis ir pereiti gatvę neleistinoje vietoje, nepraraskite kantrybės ir juos praleiskite. Prie perėjų sustokite, o ne apvažiuokite pėstįjį jam kertant gatvę. Ypač dėmesingi būkite šalia vaikų mokyklų ir darželių, kur į gatvę gali išbėgti mažamečiai.

Susiję straipsniai