Saugus poilsis prie ežero: patarimai pramogoms be rūpesčių

Karštomis vasaros dienomis sunku atsispirti vandens šauksmui. Ar maudotės jūroje, plaukiate upe baidarėmis, ar taškotės baseine – vanduo suteikia atgaivą nuo karščio ir malonų poilsį visai šeimai.

Jeigu jūsų poilsis prie ežero neapsiriboja vien tįsojimu paplūdimyje, būtina mokėti saugiai elgtis vandenyje. Tai svarbu ne tik jūsų, bet ir aplinkinių saugumui. Peržiūrėkite šią atmintinę, kad vandens pramogos vasarą būtų saugios ir paliktų tik smagius prisiminimus.

Grupė žmonių deginasi ant uolų prie atviro vandens telkinio šalia valties.

1. Niekada neikite maudytis vieni

Pirmoji ir pagrindinė saugaus maudymosi taisyklė – niekuomet nedarykite to vieni. Ypač, jei poilsiaujate prie jūros. Net jeigu esate užtikrintas savimi plaukikas, netikėtai pakilusios bangos arba srovės gali nutempti po vandeniu arba tolyn į jūrą. O ir bet kuriame kitame vandens telkinyje svarbu, kad šalia būtų žmonių. Jei plaukiojant prireiks pagalbos ir nieko nebus šalia, net tokia kasdieniška situacija kaip mėšlungio sutraukta koja gali baigtis mirtimi, jeigu prireiks pagalbos.

Jeigu niekas iš jūsų kompanijos nenori bristi į vandenį, paprašykite draugo bent palaukti ant kranto. Susitarkite, koks ženklas arba garsas reikštų, kad patekote į bėdą ir reikia kviesti pagalbą. 

2. Naudokite saugumo priemones vandens pramogoms 

Kai plaukiojate su irklente, katamaranu, vandenlente arba jėgos aitvaru, visuomet dėvėkite tinkamas apsaugos priemones, tokias kaip gelbėjimosi liemenė ir šalmas. Pasirūpinkite, kad ir kiti, užsiimantys vandens pramogomis arba sportu, nešiotų tinkamai užsegtas gelbėjimosi liemenes. Nepatyrusiems plaukikams ir vaikams jos yra  būtina apsaugos priemonė.

Jeigu vasarą planuojate leistis į kelionę valtimis arba plaustais, pasirūpinkite, kad juose būtų gelbėjimosi liemenės, plūdurai, navigaciniai žibintai ir atsargų nelaimės atvejui. Be to, niekuomet nesiimkite valdyti valtį, jeigu esate apsvaigę nuo alkoholio. Šią užduotį skirkite blaiviam žmogui.

Pirmąjį kartą išbandydami naują vandens pramogą, būtinai užsisakykite reikiamus mokymus. Jeigu nėra instruktoriaus, paprašykite labiau patyrusio žmogaus išdėstyti jums pagrindus. Blogiausiu atveju pažiūrėkite mokomąją vaizdo medžiagą apie pagrindines saugumo taisykles, kurių reikia laikytis praktikuojant tą veiklos rūšį.

3. Būkite atsargūs nepažįstamame vandens telkinyje

Kai tik įmanoma, maudynėms rinkitės saugias ir gerai žinomas vietas, kuriose yra gelbėtojų. Venkite maudytis nepažįstamuose arba nepažymėtuose vandens telkiniuose, atkreipkite dėmesį į ženklus, įspėjančius apie pavojingas sąlygas. Jūroje ar ežere visuomet plaukite išilgai pakrantės, o ne tolyn į vandens telkinio vidurį – taip galėsite mėgautis ilga plaukimo atkarpa nerizikuodami pakliūti į grėsmingą situaciją būdami toli nuo kranto.

Niekada nešokinėkite į vandenį ir nenardykite vandens telkinyje, jeigu nepažįstate jo kaip savo penkių pirštų. Ir net jei gerai žinote vietovę, saugokitės po vandeniu slypinčių pavojų. Gamtoje viskas nuolatos keičiasi. Pavyzdžiui, net jūsų pažįstamoje upėje srovės gali suformuoti kitokį dugno reljefą. O jūroje ar vandenyne dėl potvynių gylis gali pakisti labai greitai.

4. Žinokite savo ribas ir jų laikykitės

Kai maudotės, nardote arba dalyvaujate vandens sporto užsiėmimuose, nesistenkite peržengti savo galimybių arba įgudimo ribų, nes tai didina nelaimingų atsitikimų arba traumų riziką. Pradėkite lėtai, pamažėle sukaupkite pasitikėjimą savimi ir įtvirtinkite įgūdžius kontroliuojamomis sąlygomis.  

Būkite pasiruošę, kaip reaguosite, jeigu vandenyje patektumėte į bėdą, pavyzdžiui:

  • visuomet stenkitės likti ramūs ir kuo labiau tausoti jėgas;
  • jeigu netoli yra plūduras, koks nors kitas plūduriuojantis objektas arba matosi kranto linija, pamėginkite lėtai ir tolygiai plaukti jų link;
  • šūktelėkite netoliese esantiems žmonėms, kad jums reikia pagalbos ir patraukite dėmesį mojuodami rankomis.

5. Stebėkite oro sąlygas

Vasaros orai gali būti neprognozuojami, o staiga kilusi audra gali kelti rimtą grėsmę saugumui vandenyje. Prieš išplaukdami, patikrinkite orų prognozę ir būkite pasiruošę atšaukti arba atidėti numatytas pramogas, jeigu sąlygos nepalankios.

Jūroje brisdami į vandenį, atkreipkite dėmesį į besikeičiančias sąlygas, tokias kaip didelės bangos arba stipri srovė. Ypač tais atvejais, kai pramogos vandenyje susijusios su vandenlentėmis, aitvarais arba buriavimu, būkite atsargūs, kad bangos nenutemptų giliai į jūrą arba neatsitrenktumėte į kietus objektus.

Kai maudotės upėje arba jūroje, visada išsirinkite fiksuotą atskaitos tašką paplūdimyje ir pasistenkite pernelyg nuo jo nenutolti. 

6. Būkite ypač atsargūs maudydamiesi su vaikais

Niekuomet neįmanoma pervertinti priežiūros svarbos, kai vaikai atsiduria šalia vandens. Ar tai būtų ežeras ar baseinas, saugumas maudantis su vaikais visada turi būti pirmoje vietoje:

  • niekada nepalikite vaikų šalia vandens be priežiūros; paskirkite suaugusį asmenį, kuris bus atsakingas už aktyvią vaikų priežiūrą ir nė minutei nepaleis jų iš akių;
  • kai prižiūrite greta vandens arba jame žaidžiančius vaikus, venkite dėmesį blaškančių dalykų, tokių kaip išmanieji telefonai, pokalbiai arba skaitymas;
  • siekdami užtikrinti geresnį matomumą vandenyje, renkite vaikus ryškių spalvų maudymosi kostiumėliais ir gelbėjimosi liemenėmis;
  • nustatykite vaikams aiškias saugaus elgesio vandenyje taisykles, pvz.: prieš brendant į vandenį visuomet atsiklausti, nebėgioti aplink baseiną, nesistumdyti ir pan.;
  • mokykite vaikus, kad povandeninės srovės, bangos ir nardymas nepažįstamose vietose yra pavojingi;
  • vyresnius vaikus supažindinkite su „bičiulio sistema“, kai žmonės maudosi poromis ir nepaleidžia vienas kito iš akių;
  • rodykite pavyzdį ir patys plaukiokite saugiai: pasisakykite prieš eidami plaukioti, užssimdami vandens pramogomis vilkėkite gelbėjimosi liemenę, laikykitės saugaus elgesio taisyklių paplūdimyje, tepkitės nuo saulės apsaugančiu kremu.

Galų gale labai svarbu kuo anksčiau užregistruoti vaikus į plaukimo pamokas, kad jie įgytų būtiniausius elgesio vandenyje įgūdžius. Plaukimo pamokose vaikai išmoks gerai plaukti ir susipažins su saugiu elgesiu vandenyje bei geriau supras savo galimybes ir ribas.

7. Nepamirškite atsigerti ir naudoti apsaugą nuo saulės

Plaukiojant ežere ar kitame vandens telkinyje, galite lengvai užsimiršti, kad esatae ištroškę. Saulėkaitoje užsiimant fizine veikla dehidratacija gali užklupti greitai, nepaisant to, kad esate apsupti vandens.

Išsiruošdami poilsiauti prie vandens telkinių, pasiimkite daugiau geriamo vandens ir reguliariai atsigerkite. Būkite dėmesingi savo savijautai, ypač kai iškyla trunka visą dieną.

Pramogaujant vandenyje, būtina apsaugoti odą nuo kenksmingų saulės spindulių. Pasitepkite vandeniui atspariu kremu nuo saulės su dideliu SPF faktoriumi. Po maudynių arba smarkiai suprakaitavus nepamirškite pasitepti juo iš naujo. Kad sumažintumėte saulės poveikį, nešiokite skrybėlę ir akinius nuo saulės.

8. Išmokite daryti dirbtinį kvėpavimą ir teikti pirmąją pagalbą

Mokėjimas daryti dirbtinį kvėpavimą ir teikti pirmąją pagalba gali išgelbėti gyvybę kritinėje situacijoje. Todėl nepraleiskite progos išmokti gaivinti nukentėjusįjį ir pagrindinių pirmosios pagalbos principų, kad galėtumėte padėti ištikus nelaimei vandenyje. Geriausia yra užsirašyti į pirmosios pagalbos kursus, bet taip pat galite bent jau peržiūrėti vaizdo įrašus internete ir susipažinti su baziniais skenduolio gaivinimo veiksmais.

Poilsiaudami prie vandens, turėkite telefoną netoliese, jeigu kartais prireiktų kviesti pagalbą. Kai vaikus prižiūri kiti suaugusieji, įsitikinkite, kad visi prižiūrėtojai žino, ką daryti nelaimės atveju ir kaip iškviesti pagalbos tarnybas.

Elkitės saugiai, bet būkite užtikrinti – draudimas padės atsitikus nelaimei

Kiekvienais metais nutinka nelaimingų atsitikimų, kurių galima išvengti. Žinodami, kaip saugiai elgtis vandenyje, galite kur kas ramiau polisauti prie ežerų ar kitų vandens telkinių. Pramogaukite vandenyje saugiai ir atsakingai!

Tačiau netikėtumų ir traumų pasitaiko nepaisant visų atsargumo priemonių. Kartais pasitaiko susižeisti ne tik pramogaujant vandenyje, bet paprasčiausiai žaidžiant kamuoliu paplūdimyje. O pakliuvus į tokią situaciją draudimas nuo nelaimingų atsitikimų leis jaustis užtikrinčiau.

Sudarydami draudimo polisą galite pasirinkti tas apsaugas, kurios yra aktualios jums ir apima rizikas, susijusias su jūsų mėgstama veikla. Jei nutiks nelaimė, turėdami draudmo pagalbą galėsite nesirūpinti dėl išlaidų ir greičiau sugrįžti į įprastas vėžes.

Draudimas nuo nelaimingų atsitikimų

Susiję puslapiai