1. Niekada neikite maudytis vieni
Pirmoji ir pagrindinė saugaus maudymosi taisyklė – niekuomet nedarykite to vieni. Ypač, jei poilsiaujate prie jūros. Net jeigu esate užtikrintas savimi plaukikas, netikėtai pakilusios bangos arba srovės gali nutempti po vandeniu arba tolyn į jūrą. O ir bet kuriame kitame vandens telkinyje svarbu, kad šalia būtų žmonių. Jei plaukiojant prireiks pagalbos ir nieko nebus šalia, net tokia kasdieniška situacija kaip mėšlungio sutraukta koja gali baigtis mirtimi, jeigu prireiks pagalbos.
Jeigu niekas iš jūsų kompanijos nenori bristi į vandenį, paprašykite draugo bent palaukti ant kranto. Susitarkite, koks ženklas arba garsas reikštų, kad patekote į bėdą ir reikia kviesti pagalbą.
2. Naudokite saugumo priemones vandens pramogoms
Kai plaukiojate su irklente, katamaranu, vandenlente arba jėgos aitvaru, visuomet dėvėkite tinkamas apsaugos priemones, tokias kaip gelbėjimosi liemenė ir šalmas. Pasirūpinkite, kad ir kiti, užsiimantys vandens pramogomis arba sportu, nešiotų tinkamai užsegtas gelbėjimosi liemenes. Nepatyrusiems plaukikams ir vaikams jos yra būtina apsaugos priemonė.
Jeigu vasarą planuojate leistis į kelionę valtimis arba plaustais, pasirūpinkite, kad juose būtų gelbėjimosi liemenės, plūdurai, navigaciniai žibintai ir atsargų nelaimės atvejui. Be to, niekuomet nesiimkite valdyti valtį, jeigu esate apsvaigę nuo alkoholio. Šią užduotį skirkite blaiviam žmogui.
Pirmąjį kartą išbandydami naują vandens pramogą, būtinai užsisakykite reikiamus mokymus. Jeigu nėra instruktoriaus, paprašykite labiau patyrusio žmogaus išdėstyti jums pagrindus. Blogiausiu atveju pažiūrėkite mokomąją vaizdo medžiagą apie pagrindines saugumo taisykles, kurių reikia laikytis praktikuojant tą veiklos rūšį.
3. Būkite atsargūs nepažįstamame vandens telkinyje
Kai tik įmanoma, maudynėms rinkitės saugias ir gerai žinomas vietas, kuriose yra gelbėtojų. Venkite maudytis nepažįstamuose arba nepažymėtuose vandens telkiniuose, atkreipkite dėmesį į ženklus, įspėjančius apie pavojingas sąlygas. Jūroje ar ežere visuomet plaukite išilgai pakrantės, o ne tolyn į vandens telkinio vidurį – taip galėsite mėgautis ilga plaukimo atkarpa nerizikuodami pakliūti į grėsmingą situaciją būdami toli nuo kranto.
Niekada nešokinėkite į vandenį ir nenardykite vandens telkinyje, jeigu nepažįstate jo kaip savo penkių pirštų. Ir net jei gerai žinote vietovę, saugokitės po vandeniu slypinčių pavojų. Gamtoje viskas nuolatos keičiasi. Pavyzdžiui, net jūsų pažįstamoje upėje srovės gali suformuoti kitokį dugno reljefą. O jūroje ar vandenyne dėl potvynių gylis gali pakisti labai greitai.