Kelionė automobiliu be rūpesčių: 9 patarimai

Kelionės automobiliu vilioja laisve, lankstumu ir nepamirštamais nuotykiais. O kad nuotaikos nesugadintų netikėti rūpesčiai, svarbu pasiruošti kelionei. Ar leidžiatės į kelionę savaitgaliui, ar į tolimesnę išvyką, verta apgalvoti keletą paprastų, bet reikšmingų dalykų, pradedant maršruto planavimu ir baigiant vieta automobiliui pastatyti. Šiame straipsnyje 9 – naudingi patarimai, kaip pasiruošti kelionei automobiliu, kad parsivežtumėte tik malonius įspūdžius.

Šeimos kelionė automobiliu.

1. Paruoškite automobilį kelionei

Prieš leisdamiesi į kelionę, įsitikinkite, kad automobilis tam paruoštas. Gerai prižiūrimas automobilis bus patikimesnis kelionių kompanionas, todėl skirkite laiko apžiūrėti savo automobilį: patikrinkite tepalus, stabdžius, padangas ir visų skysčių lygį. Apžiūrėkite, ar nėra skysčių pratekėjimo požymių ar kitų pažeidimų, kurie per kelionę galėtų sukelti kokių nors problemų. Patikrinkite visus išorinius žibintus, pakeiskite perdegusias lemputes.

Pamatuokite padangų slėgį ir įsitikinkite, kad jis atitinka rekomenduojamą jūsų automobilio modeliui ir markei. Įvertinkite, ar geros būklės atsarginė padanga, ir pasirūpinkite būtinais įrankiais nutikus nelaimei kelyje.

Atminkite: tinkama automobilio techninė priežiūra prieš kelionę gali apsaugoti nuo rimtų rūpesčių. O juk išvykus į kelionę mažiausiai norėtųsi užsienio šalyje ieškoti serviso.

2. Apgalvotai susikraukite daiktus ir pasiimkite tai, kas būtiniausia

Sumaniai susikrauti daiktus svarbu bet kurioje kelionėje, tad kelionė automobiliu – ne išimtis. Gali pasirodyti, kad vykdami automobiliu galite pasiimti daugiau daiktų nei skrisdami, tačiau tai ne visuomet yra tiesa. Jei keliaujate su draugais ar artimaisiais, protingai paskirstykite erdvę bagažinėje. Iš anksto pasakykite visiems, kokio dydžio lagaminas tilps automobilyje.

Be to, kraunant lagaminus, būtina tai daryti strategiškai. Pavyzdžiui, drabužius ir kitus daiktus, kurių greitu laiku neprireiks, dėkite į giliausią bagažinės galą. Galite netgi naudoti pakavimo kubus ir į juos dėti daiktus pagal tam tikrą sistemą. Taip paskui bus lengviau surasti reikiamą daiktą, nesukeliant betvarkės automobilyje.

Nepamirškite pasiimti svarbiausių dokumentų ir kitų būtinų dalykų. Prieš kraunantis daiktus, galite susidaryti sąrašą, pavyzdžiui:

  • vairuotojo pažymėjimas, draudimo ir registracijos dokumentai;
  • pasai, kelionės leidimai arba vizos (jei keliaujate su vaikais ar gyvūnais, nepamirškite paimti ir jų dokumentus);
  • grynieji pinigai kelių mokesčiams, mokesčiams už automobilio parkavimą ir kitiems nenumatytiems atvejams;
  • pirmosios pagalbos vaistinėlė, gesintuvas, šviesą atspindintys trikampiai ir saugos liemenės (kai kuriose šalyse privaloma turėti po liemenę kiekvienam keleiviui);
  • jungiamieji laidai;
  • padangos remonto komplektas ir nešiojamasis oro kompresorius;
  • mobiliojo telefono įkroviklis arba nešiojamasis įkroviklis;
  • žibintas, lipni juosta, tvirtinimo dirželiai, sulankstomas peiliukas;
  • akiniai nuo saulės.

Eksperto patarimas: žiemą vykdami į labai šaltas ar kalnuotas vietoves, būtinai įsidėkite sniego grandines padangoms.

3. Naudokite tinkamą navigacijos programėlę

Keliauti automobiliu tapo kur kas paprasčiau atsiradus navigacijos programėlėms ir GPS įrenginiams. Gaudami tikralaikius pranešimus apie eismo įvykius, uždaromus kelius ir alternatyvius maršrutus galite visada pasirinkti jums patogesnį kelią. Be to, jie padeda apskaičiuoti, kada pasieksite kelionės tikslą arba kito sustojimo vietą.

Priklausomai nuo to, kurioje šalyje keliaujate, plačiausiai naudojamos navigacijos programėlės yra „Waze“ arba „Google Maps“. Kadangi programėlių tikslumą lemia platus netoliese esančių naudotojų ratas, verta pasidomėti, ką dažniausiai renkasi atitinkamos šalies vairuotojai, ir rinktis programėlę su naujausiais eismo ir kelių būklės duomenimis.

Pavyzdžiui, dauguma vairuotojų Baltijos šalyse renkasi „Waze“, o Lenkijoje populiaresnė „Google Maps“. Vokietijoje, Prancūzijoje ir Austrijoje oficialiai uždrausta naudotis „Waze“ dėl perspėjimo apie greičio matuoklius funkcijos. Vis dėlto programėlė tose šalyse veikia, nors kartais – be ginčijamos funkcijos.

Eksperto patarimas: nesikliaukite vien GPS programėlėmis, atkreipkite dėmesį ir į kelio ženklus. Taip galite pastebėti įdomių, bet programėlėse nenurodytų vietų ir pasinaudoti proga jas aplankyti.

4. Išmintingai rinkitės kelius

Organizuodami kelionę, pradėkite nuo pagrindinių sustojimų: kur nakvosite, prausitės, kokias vietos įdomybes lankysite. Kai nutarsite šiuos pagrindinius kelionės etapus, galėsite palikti erdvės spontaniškam kitų pakeliui pasitaikančių įdomių objektų tyrinėjimui.

Kelių pasirinkimas priklauso nuo kelionės pobūdžio. Jeigu pageidaujate kuo greičiau pasiekti kelionės tikslą, mokami greitkeliai – geriausias pasirinkimas. Vis dėlto, jeigu jūs ne prieš pavairuoti ilgiau, galite vykti kitais keliais, kurie ne tokie nuobodūs, vaizdingesni ir dažniausiai nemokami.

Eksperto patarimas: mokamuose keliuose būkite atidūs – dažnai juose būna įrengta keletas vartų, tačiau kai kurie jų skirti tik iš anksto susimokėjusiems mokestį vairuotojams. Pasirinkite tinkamą eismo juostą, kurioje yra būdelė arba mokėjimo aparatas, kad galėtumėte susimokėti už paslaugą ir išvengti baudų.

5. Užsitikrinkite patogias sėdėjimo ir miego sąlygas

Kadangi daug laiko praleisite automobilyje, nenuvertinkite komforto svarbos. Net patogiausiose sėdynėse po ilgos kelionės gali įskausti nugara. Jei jau pastebėjote, kad po ilgesnio vairavimo ima skaudėti sprandą ar kitas kūno dalis, įsigykite atitinkamus ergonominius atramų elementus, pavyzdžiui, pagalvėles sprandui, juosmeniui arba stuburgaliui.

Jeigu snausite arba miegosite automobilyje, jausitės jaukiau turėdami kelioninę pagalvėlę ir apklotą.

Taip pat kelionėje automobiliu pravers lengvesnė avalynė, kad pvz., nereikėtų ištisas valandas kaisti su sunkiais žieminiais auliniais. O keliaudami vasarą įsidėkite megztinį ir porą kojinių, jeigu įjungus oro kondicionierių pasidarytų vėsoka.

Įvertinkite higienos poreikius; nepamirškite, kad keliaujant automobiliu pasitaiko ką nors išlieti. Pasirūpinkite, kad būtiniausi reikmenys, tokie kaip servetėlės, rankų dezinfekcinis skystis, plastikiniai maišeliai šiukšlėms ir drėgniems arba nešvariems daiktams laikyti, būtų lengvai pasiekiami. Dėl visa ko įsidėkite drabužių pamainą, ypač, jeigu keliaujate su vaikais.

Eksperto patarimas: jeigu ketinate stovyklauti, be palapinės, miegmaišių ir stovyklavimo įrangos pasiimkite vieną–dvi sulankstomas kėdes. Jos neužima daug vietos, tačiau visuomet pasirodo labai naudingos ir suteikia papildomą komfortą.

6. Numatykite reguliarius sustojimus

Užkirskite kelią nuovargiui ir monotonijai numatydami kelionėje reguliarius sustojimus. Jeigu laikas nespaudžia, geriau suplanuoti jų daugiau negu per mažai. Dažnos pertraukėlės pagerina savijautą ir leidžia pasimėgauti kelionės grožiu.

Sustojimus planuokite poilsio aikštelėse, parkuose arba vaizdingose vietovėse, kad galėtumėte prasijudinti, įkvėpti gaivaus oro ir atsigauti. Jeigu keliaujate kartu su kitais vairuotojais, kas porą valandų pasikeiskite, kad vairuotojas visuomet būtų gerai pailsėjęs ir budrus. Jeigu važiuojate vieni, būtinai numatykite užtektinai laiko atgauti jėgas.

Eksperto patarimas: jeigu keliaujate elektromobiliu, numatykite sustojimus jums tinkamose įkrovimo stotelėse – taip geriausiai išnaudosite laiką.

7. Pasiimkite vandens ir sveikų užkandžių

Ilgos kelionės metu geras maistas tampa prabanga. Bet meniu neturi priklausyti vien nuo degalinės parduotuvės. Gera mintis – įsidėti šaltkrepšį su vandeniu, vaisiais ir kitais sveikais užkandžiais, kad kelionėje nepristigtumėte energijos. Pasistenkite nepadauginti gėrimų su kofeinu, nes jie skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo.

Jeigu norite, kad pavalgius automobilis liktų tvarkingas, dėkitės tokių maisto produktų ir užkandžių, kurie ne tik sveiki, bet ir patogūs valgyti kelyje, pavyzdžiui:

  • maži sumuštinukai arba susukti duonos paplotėliai su mėgstamais įdarais;
  • patogūs valgyti ir džiovinti vaisiai, tokie kaip obuoliai, bananai, vynuogės ir kitos uogos;
  • riešutų, sėklų, džiovintų vaisių mišiniai; plytelė šokolado;
  • sūrio lazdelės arba kubeliai;
  • geriamasis jogurtas;
  • granolos batonėliai.

8. Pasiruoškite kelionei pramogų

Ilga kelionė automobiliu gali deja gali ir pabosti. Net jeigu mėgstate keliauti, ateina metas, kai visos šalys pasidaro panašios savo betoniniais greitkeliais, daugiaaukščiais pastatais ir degalinėmis.

Jei į kelionę leidžiatės su vaikais, užimti juos dar svarbiau. Niekam nepatinka klausytis zirzimo arba kas penkios minutės vis pasigirstančio klausimo: „Ar jau atvažiavome?“

Nesijaudinkite – tereikia pasiruošti ir ilgos varginančios kelionės virs smagiomis ir įsimintinomis. Pirmiausia susidarykite kelionės grojaraštį, atsisiųskite garso knygų arba tinklalaidžių ir pasiruoškite žaidimų, kuriuos galima žaisti automobilyje. Jie gali būti visiškai paprasti, pradedant „Išvardyk visus gyvūnus, kurių pavadinimas prasideda raide „M“, ir baigiant sudėtingesnėmis mįslėmis, viktorinomis ar kitais žaisti automobilyje tinkamais žaidimais.

Eksperto patarimas: kai kurie išmaniųjų telefonų modeliai jau turi funkciją, leidžiančią pasirinkti skirtingą „Bluetooth“ šaltinį kiekvienai programėlei. Taip galėsite per automobilio kolonėles leisti „Spotify“ grojaraštį, o per ausines girdėti juokingus „TikTok“ vaizdo įrašus telefone.

9. Planuokite, bet išlikite lankstūs

Nors susiplanuoti kelionę būtina, pasistenkite būti lankstūs, jei aplinkybės pasikeistų. Pasiduokite spontaniškumui: kartais geriausi kelionių įspūdžiai patiriami būtent nukrypus nuo suplanuoto maršruto, tyrinėjant dar neatrastus įdomius objektus ar vietos įdomybes.

Sykiu išmintinga pasiruošti nepageidaujamiems siurprizams, tokiems kaip avarijos, techniniai gedimai, vagystės ir t. t. Kaip ir visada keliaujant, vykstant į užsienį automobiliu, reikalingas kelionių draudimas. Pirmiausia pagalvokite apie sveikatos draudimą – jis yra svarbiausias. Medicininės pagalbos draudimas įtrauktas į visus „If“ kelionių draudimo variantus. Kitos draudimo apsaugos rūšys gali priklausyti nuo kelionės specifikos, pvz., važiuojant slidinėti, prireiks apsaugos, kuri taikoma didesnės rizikos veiklai.

Nepamirškite apdrausti savo patikimą kelionių kompanioną – automobilį. „If“ kasko apima stiklų ir automobilio dalių draudimą, raktų praradimą ir 24/7 pagalbą kelyje Europoje.

Išnaudokite visus kelionės automobiliu pranašumus

Kelionė automobiliu tapti tikru nuotykiu, ir visai nesvarbu, ar nakčiai įsikuriate palapinėje po žvaigždėmis, ar tiesiog mėgaujatės laisve tyrinėti naujus kraštus sau priimtinu greičiu. Lygiai taip pat kelionė automobiliu gali tebūti tiesiog būdas pasiekti galutinę paskirties vietą.

Kad ir koks būtų kelionės tikslas, viskas jūsų rankose. Nuo jūsų pačių priklauso, ar kelionė bus smagi, patogi ir įsimintina. Tinkamai pasiruošus ir pasirūpinus pramogomis, pozityvioje atmosferoje laikas bėgs kur kas greičiau, o jūs kursite ilgam išliekančius prisiminimus.

Susiję straipsniai