Slidinėjimo kelionės: ką svarbu žinoti ir kurią kryptį rinktis?

Jei žiemą atostogauti norite aktyviai ir svarstote rinktis slidinėjimą kalnuose, veikiausiai neišvengiate klausimų, kur keliauti ir kaip pasiruošti, kad kelionė būtų sklandi. Alpės siūlo daugybę kvapą gniaužiančių slidinėjimo vietų, todėl yra populiarus pasirinkimas. Tačiau, jei atostogaudami norite pažinti naujus kraštus ar išbandyti slidinėjimo malonumus už mažesnę kainą, šis straipsnis jums pravers.

Aprašome 8 dėmesio vertas slidinėjimo kryptis, kurias spėjo pamėgti snieguotų kalnų entuziastai. Kiekviena jų turi savo ypatumus, tad galite rinktis pagal savo poreikius, kuri slidinėjimo kryptis tinkamiausia jūsų žiemos atostogoms.

Kartu su slidinėjimo kurortų informacija šiame straipsnyje pateikiame patarimus, į ką reiktų atkreipti dėmesį perkant kelionės draudimą. Praktika rodo – aktyvaus poilsio kelionėse traumų ir nelaimingų atsitikimų tikimybė yra gerokai didesnė nei įprastai. Todėl slidinėjimo kelionių rizikos yra kiek platesnės.

Kas aktualu planuojant slidinėjimo kelionę?

Jūsų saugumas ir kurorto taisyklių paisymas yra svarbiausia kelionės dalis. Planuojant kelionę svarbu turėti kelionės draudimą, į kurį būtų įtraukta didesnės rizikos laisvalaikio bei sporto kelionės sąlyga.

Anot „If“ draudimo rizikos valdymo vadovės Linos Aidukevičienės, slidininkams rekomenduojama papildomai įsigyti civilinės atsakomybės draudimą. Beje, kai kurie slidinėjimo kurortai, tarp jų ir esantys Italijos Alpėse, šio draudimo reikalauja privaloma tvarka.

Pavyzdžiui, vykstant į Italijos Alpes be civilinės atsakomybės draudimo, gresia 150 Eur bauda ir slidinėjimo paso atėmimas. Šis reikalavimas veikia nuo 2022 metų gruodžio 1 dienos.

Kada keliauti?

Slidinėjimo kelionės yra populiari pramoga visoje Europoje, kuri trunka vos kelis mėnesius metuose. Įprastai sezonas prasideda gruodžio pradžioje ir tęsiasi iki balandžio mėnesio. Išimtis – slidinėjimas Skandinavijoje. Čia slidžių entuziastai sezoną pradeda dar spalį ir slidinėja iki gegužės.

Vis dėlto, populiariausi slidinėjimo mėnesiai yra sausis, vasaris ir kovas. Tad planuojant kelionę šiuo laikotarpiu galima tikėtis, kad trasose bus mažiau erdvės jums, taip pat neišvengsite eilių bei galite susidurti su didesniais iššūkiais ieškant kur apsistoti.

Slidinėjimo kryptys

Rinktis kelionės kryptį – maloniausioji dalis, ar ne? Dalinamės aprašymais 8-ių slidinėjimo kurortų, esančių skirtingose Europos šalyse, pradedant nuo esančių arčiausiai Lietuvos.

Kiekvienas kurortas yra savitas ir slidininkus vilioja dėl skirtingų priežasčių, tačiau visi vienodai rūpinasi, kad lankytojai išsivežtų geriausią patirtį. Todėl nesvarbu, ar esate profesionalus slidininkas, ar visiškai be patirties, o gal keliaujate su šeima ir mažais vaikais – visuose kurortuose rasite savo lygiui skirtų čiuožimo trasų, taip pat galėsite gauti profesionalių slidinėjimo pamokų.

Kalbant apie vaikus slidinėjimo kelionėse, svarbu paminėti, kad visuose kurortuose yra teikiamas specialus dėmesys vaikams: jų slidinėjimo įgūdžių lavinimui ar tiesiog priežiūrai. Tad mažieji bus saugūs ir taip pat maloniai leis laiką, kol jūs maudysitės adrenalino voniose.

Zakopanė, Lenkija, Tatrai

Aukštis: 787 m–1987 m

Bendras trasų ilgis: 30 km

Zakopanė – Lenkijos žiemos sostinė. Kurortas įsikūręs Tatruose, netoli Lenkijos–Slovakijos sienos. Nuo gražiausių Tatrų viršukalnių driekiasi daugiau nei 50 trasų. Tikėtina, kad patyrusių slidininkų Zakopanė nenustebins, tačiau būtų klaidinga manyti, kad kurortas neturi ko pasiūlyti. Pavyzdžiui: Zakopanė turi bene didžiausią apšviestą slidinėjimo zoną Europoje, kurioje leidžiama slidinėti nuo 9 iki 21 valandos be pertraukos.

Ekstremalių pojūčių mėgėjai renkasi Harenda slidinėjimo centrą, kuriame yra kelios trasos: 100–250 m ilgio trasos pradedantiesiems, 500 m ilgio trasa patyrusiems bei 900 m ilgio ir 210 m aukščio trasa. Szymoszkowa centras pasižymi sniego purumu. Pradedantiesiems yra įrengta 400 metrų ilgio ir 60 metrų aukščio trasa, o labiau patyrę entuziastai gali nusileisti  net 1500 metrų ilgio trasa.

Pradedantiesiems rekomenduojamas Nosal slidinėjimo centras. Čia yra įrengtos 3 skirtingo nuožulnumo 145 metrų ilgio ir trys 240 metrų ilgio trasos. Taip pat rengiamos slidinėjimo pamokos, galima išsinuomoti ir slidinėjimo inventorių bei aprangą.

Išskirtinės patirtys Zakopanėje

Be slidinėjimo pramogų Zakopanė taip pat garsėja savo ypatinga architektūra, vietinėmis kulinarijos tradicijomis, SPA procedūromis ir termo baseinais. Skaičiuojama, kad termo parkų Zakopanėje yra iki 10.

⁣Kita puiki alternatyva slidinėjimui – leistis į žygį iki Morskie Oko, didžiausio ežero Tatrų kalnuose.  Maršrutas – apie 18 kilometrų į abi puses asfaltuotu taku. Jei eiti nesinori, galite keliauti arklių tempiamu vežimu. Unikali patirtis garantuota.

Kicbiuhelis, Austrija, Alpės

Aukštis: 800 m–2200 m

Bendras trasų ilgis: 173 km

Kicbiuhelis (vok. Kitzbühel) – vienas populiariausių slidinėjimo kurortų Austrijoje, patenkantis į geriausių slidinėjimo kurortų Alpėse dešimtuką. Čia įrengta garsi pasaulio slalomo čempionatų trasa Streif, o Kicbiuhelio viršūnė dar yra vadinama snieglentininkų rojaus sodu. Kurorte veikia naktinio slidinėjimo trasa, taigi adrenalino fanatikai gali slidinėti iki soties.

Žinia, Kicbiuhelio slidinėjimo zona yra viena didžiausių Europoje, todėl neišvengsite eilių, ypatingai piko metu. Keletas didžiausių šio slidinėjimo kurorto privalumų yra platūs šlaitai, įspūdinga kėlimo sistema ir itin aukštos kokybės sniego gamybos sistema. Minusas – didelis miestas, tad tikėtina, kad judėjimui reikės transporto.

Taip pat svarbu paminėti, kad Kicbiuhelyje sausio antroje pusėje kasmet vyksta vienos prestižiškiausių pasaulyje, FIS kalnų slidinėjimo pasaulio taurės Hahnenkamm, lenktynės (vok. Hahnenkamm Rennen arba Rooster Comb Races). Jos Austrijoje vyksta kasmet nuo 1931 m. ir pritraukia adrenalino fanus iš viso pasaulio. Tai reiškia, kad tuo metu rasti vietą apsistoti būna keblu. Todėl rezervuotis reikėtų gerokai anksčiau, arba slidinėjimui rinktis kitą laiką.

Išskirtinės patirtys Kicbiuhelyje

Kicbiuhelio senamiestyje gausybė istorinių pastatų, išsaugotų iki šių dienų, kurie liudija turtingą miesto praeitį. Centrinė aikštė išsiskiria viduramžių architektūra, nuotaikingomis spalvomis dažytais pastatais. Čia gausu kavinių, terasų, prabangių parduotuvių. Mieste dažnai vyksta kultūriniai renginiai, į kuriuos galite laisvai pakliūti.

Levi, Suomija

Aukštis: 531 m–1410 m

Bendras trasų ilgis: 38,5 km

Levi kurortas, esantis Suomijoje – Alpių alternatyva, galinti pasigirti ilgiausiu slidinėjimo sezonu. Kurortas slidžių entuziastus priima nuo spalio iki pat gegužės. Kadangi miestelis yra šiaurinėje Arkties pusėje,  galėsite mėgautis puikia sniego kokybe nuo viršūnių iki pat apačios. Tačiau reikėtų pasiruošti trumpam šviesos laikui – be prožektorių apsieisite tik maždaug nuo 10 iki 14 valandos.

Suomijos kalnai savo aukščiu nusileidžia Alpėms ar Karpatams, tačiau tikrai ne slidinėjimo patirtimi. Levi kurortas yra giriamas dėl puikios infrastruktūros, modernios technikos ir, žinoma, arktinio klimato. Tai – vienas populiariausių slidinėjimų kurortų Skandinavijos šalyse, kurį dažniausiai renkasi jaunesnė ir daugiau adrenalino ieškanti publika. Priešingai nei kitose Europos vietose, visai šalia Levi kurorto yra dar keli kurortai, kuriuos galite aplankyti ir išbandyti jų siūlomas pramogas bei slidinėjimo trasas.

Išskirtinės patirtys Levyje

Suomijos kryptis taip pat yra patraukli dėl to, kad čia apstu alternatyvių žiemiškų pramogų. Pasivažinėjimas haskių tempiamomis rogėmis yra populiarus užsiėmimas turistų tarpe. O vietiniams tai –  alternatyvi transporto priemonė. Pasikinkę haskius, galėsite grožėtis balto miško vaizdais.

Jei norisi daugiau adrenalino, jums gali patikti sniegomobilių safaris. Važinėjimas sniego motociklais yra populiarus pomėgis Suomijoje. Galite rinktis, ar norite trumpo pasivažinėjimo, ar kelias valandas trunkančio safario.

Suomiška sauna – dar viena nuo šio krašto neatsiejama patirtis. Įdomu tai, kad nors Levi kaimelyje nuolatinių gyventojų yra apie 900, tačiau suomiškų saunų yra per 2050.

Pojana Brašovas, Rumunija, Karpatai

Aukštis: 941 m–1783 m 

Bendras trasų ilgis: 14 km

Pojana Brašovas, (rum. Poiana Brașov) yra laikomas geriausiu slidininkų kurortu Rumunijoje. Lyginant su kitais populiariais slidinėjimo taškais Europoje, Pojana Brašovas įvardijamas kaip nedidelis, pigus ir idealiai tinkamas pradedantiesiems slidinėti ar šeimoms su mažais vaikais.

Kurortas nepasiūlys tokios prabangos, kaip populiariuose Alpių kurortuose, tačiau Pojana Brašovas yra puiki alternatyva ieškantiems prieinamesnės kainos variantų. Šį kurortą supa Karpatų kalnų grandinė, viso yra 13 trasų, kurių bendras  ilgis – 14 kilometrų. Tiesa, verta paminėti, kad profesionalams gali pritrūkti trasų įvairovės ir adrenalino.

Vis dėlto, kalnai yra kalnai. Jūs tikrai galėsite mėgautis nuostabiu gamtos grožiu, kvėpuoti švariu oru ir gauti saulės spindulių.

Planuojant slidinėjimo atostogas, kurortui skirti pakaktų iki 3 dienų. O likusias dienas galite skirti miesto pažinimui, aplankyti įdomius objektus ir leistis į Rumunijos siūlomų pramogų sūkurį.

Išskirtinės vietos ir patirtys Pojana Brašove

Už 20 minučių kelio yra Brašovo miestas, kuris paliks įspūdį dėl savo viduramžiškos auros. Šis miestas, beje, dėl savo išsaugotos viduramžių dvasios ne kartą buvo tapęs istorinių filmų filmavimo aikštele. Miestas yra gana didelis, todėl apžiūrėti visas jo grožybes vienos dienos gali neužtekti.

Kita  keliautojų pamėgta atrakcija – Drakulos pilis. Ji pavadinta pagal airių romanisto Bremo Stokerio kūrinio „Drakula“ pagrindinį veikėją, tačiau nieko bendro su siaubais neturi. Pilyje veikia muziejus, eksponuojama baldų ir meno kūrinių kolekcija, surinkta Rumunijos karalienės Marijos.

Banskas, Bulgarija, Pirinas

Aukštis: 930 m–2560 m

Bendras trasų ilgis: 75 km

Bulgarija yra dar viena alternatyva norintiems patirti slidinėjimo malonumą už kišenei palankesnę kainą. Bansko kurortas įsikūręs Pirino nacionalinio parko, įtraukto į UNESCO paveldo sąrašą, pakraštyje. Kurortas laikomas vienu geriausiu Rytų Europoje, o siūlomų pramogų įvairove nenusileidžia populiariems pasaulio kurortams.

Banske siūlomas platus trasų pasirinkimas įvairaus lygio slidininkams ir snieglentininkams. Moderni liftų sistema leidžia patogiai pasiekti 21 trasą. Šešios iš jų yra skirtos pradedantiems slidininkams, dvi trasos – pažengusiems ir net trylika trasų patyrusiems slidininkams, iš kurių dvi yra itin sudėtingos, siekiantiems maksimalios adrenalino dozės.

Kurortas tinkamas šeimoms su vaikais – čia yra teikiamos vaikų priežiūros paslaugos bei veikia slidinėjimo mokykla įvairių amžiaus grupių vaikams.

Išskirtinės patirtys Banske

Bansko kurorte yra daug nedidelių privačių šeimyninių viešbučių ir restoranų. Galima lengvai susipažinti su vietiniais gyventojais, paskanauti tradicinės bulgariškos virtuvės patiekalų. Taip pat, kaip ir būdinga kurortams, čia gausu barų ir klubų, kuriuose verda naktinis gyvenimas.

Kortina, Italija, Alpės

Aukštis: 1300 m–2030 m

Bendras trasų ilgis: 115 km

Kortina (it. Cortina d’Ampezzo) miestas, apsuptas Dolomitinių Alpių, yra žinomiausias ir gražiausiu pasaulyje laikomas slidinėjimo kurortas. Jis veikia ištisus metus, mieste daug įvairių pramogų, todėl rasite veiklos net ir nesileidžiant į kalnus. 1956 metais Kortinoje vyko Olimpinės žiemos žaidynės, kurios, planuojama, į miestą sugrįš 2026 metais.

Kurorte slidinėjimo pramogas gali išbandyti visi, čia veikia ir vietos darželis, kuriame mažieji slidininkai gauna pirmąsias pamokas. Slidinėjimo zona yra padalinta į kelis sektorius, viso yra 86 slidinėjimo trasos, yra galimybė rinktis atvirus arba miškingus šlaitus. Geriausios sniego sąlygos Kortinoje dažnai būna aukštuose Ra Valles šlaituose. Iš miesto centro pasiekiama vienintelė slidinėjimo zona – Faloria. Šiuose sektoriuose nėra trasų atgal į kurortą, todėl reikės nusileisti funikulieriumi iš Falorijos arba grįžti autobusu iš Cristallo.

Jei mėgstate lygumų slidinėjimą, būtinai išbandykite 30 km ilgio maršrutą palei senąjį Dolomitų geležinkelį iki Dobbiaco. Jis laikomas viena gražiausių lygumų slidinėjimo trasų Dolomituose.

Išskirtinės patirtys Kortinoje

Saulėtas ir švelnus oras, fantastiški kraštovaizdžiai bei puikios trasos kasmet pritraukia adrenalino aistruolius ir…  mados gerbėjus. Prie ko čia mada? Kurortas garsėja stilingomis parduotuvėmis ir vakarėliais iki paryčių. Juokaujama, kad atvykę slidinėti turistai dažnai lieka nepakilę kalnų trasa, nes yra per daug įtraukti į miestelio gyvenimą, kuris verda dieną ir naktį. Tuo džiaugtis gali pradedantieji, turėdami daugiau erdvės treniruotis.

Šamoni, Prancūzija, Alpės

Aukštis: 1035 m–3840 m

Bendras trasų ilgis: 150 km

Šamoni (pranc. Chamonix)  yra gilias slidinėjimo ir alpinizmo tradicijas puoselėjantis kurortas, esantis aukščiausios Vakarų Europos viršukalnės – Monblano – masyvo papėdėje.

Pirmieji slidininkai Šamoni kalnus išbandė 1893 metais ir taip juos pamėgo, kad buvo nutarta čia surengti pirmąsias Olimpines žaidynes (1924 m.).

Slidinėjimo zona yra padalinta į kelis skirtingus sektorius. Le Brévent sektorių galite pasiekti pėsčiomis eidami nuo miesto centro. Už poros kilometrų keltuvu pasiekti galite La Flégère. Abiejose zonose turėsite galimybę grožėtis nuostabiais Monblano vaizdais.

Esate profesionalus slidininkas ar norite būti tarp tokių? Slidinėjimo profesionalai renkasi ant Grand Montets kalno, 9 km aukštyje,  slėnyje virš  Argentière kaimo. Ši vietovė gali pasigirti sudėtingiausia slidinėjimo trasa ir geriausia sniego kokybe.

Nors Šamoni kurortas garsėja ekstremaliomis slidinėjimo sąlygomis ir yra vienas mėgstamiausių tarp profesionalių slidininkų ir alpinistų, dėl didelės jo teritorijos čia puikiai jaučiasi ir pradedantieji slidininkai.

Išskirtinės patirtys Šamoni

Ieškodami išskirtinės pramogos ir adrenalino dozės, aplankykite Aiguille du Midi (liet. Vidurdienio viršūnė) – aukščiausią kalną Šamoni regione. Viršūnė taip pavadinta, nes vidurdienį saulė yra tiesiai virš viršukalnės, žiūrint iš Šamoni. Funikulierius, keliantis į kalną, kurį laiką buvo laikomas aukščiausiai keliančiu pasaulyje. Pakilę be įstabaus kalnų vaizdo taip pat galėsite pamatyti patį Monblaną. O jei to negana, kelionę tęsti galėsite nuo Aiguille du Midi kalno vedančiais ledo tuneliais iki paties Monblano.

Gudauri, Sakartvelas, Kazbegi

Aukštis: 1993 m–3276 m 

Bendras trasų ilgis: 57 km

Kalnų sporto pramogos Sakartvele turi gilias tradicijas. Pirmieji kurortai kurtis pradėjo 1900 metais. Jei norite ne tik slidinėjimo pramogų, tačiau ir pamatyti išskirtinį kraštą su autentiška kultūra – Sakartvelas yra puiki kryptis.

Gudauri kurortas, įsikūręs centrinėje Kaukazo kalnų dalyje, yra didžiausias slidinėjimo centras regione. Miestas stovi 2196 m aukštyje virš jūros lygio, čia veikia 7 keltuvai, kuriais galite pakilti beveik į 3300 m aukštį. Gamtos grožis, vietinių svetingumas ir ganėtinai žemos kainos yra dažniausiai įvardijami šios slidinėjimo krypties privalumai.

Anot slidininkų, Gudauri gali pasigirti gera sniego kokybe, nors vidutinis sniego gylis yra apie 2,5 metro. Nepaisant to, kurorto atstovai pranešė investavę į moderniausią sniego gaminimo įrangą, kad užtikrintų slidinėjimo kokybę pritrūkus sniego.

Kaip ir visur, čia rasite slidinėjimo zonas įvairioms slidinėjimo patirtims. Nuožulnių šlaitų zonos puikiai tiks pradedantiems slidininkams. O patyrusių bei ekstremalių pojūčių ieškančių laukia 10 kilometrų ilgio ekstremalios slalomo trasos.

Išskirtinės patirtys Gudauryje

Kaip ir bet kuriame didesniame kurorte, Gudauri siūlo eilę žiemiškų pramogų. Bet Sakartvelas turi ką pasiūlyti ir ieškantiems unikalių vietų. Viena įspūdingiausių patirčių – aplankyti Vardzijos senovinį uolų vienuolyną-tvirtovę. Galima pamatyti slaptų įėjimų, jungusių patalpas, vandentiekio ir drėkinimo sistemos liekanų.

Ką svarbu žinoti, perkant kelionės draudimą?

Deja, ne visi keliautojai žino, kokiais atvejais kelionės draudimas gelbėja ir ką svarbu žinoti įsigyjant. Praktika rodo, kad slidinėjimo kelionių entuziastams draudimas yra itin aktualus, tačiau vis dar pasitaiko atvejų, kai keliautojai grįžta patyrę nemenkų nuostolių, nes neturėjo įsigiję tinkamo kelionės draudimo. Ką svarbu žinoti, perkant kelionės draudimą?

Pažymėkite, kad tai didesnės rizikos laisvalaikio bei sporto kelionė

Į kelionių draudimą įtrauktas medicininis draudimas pagelbės, jei susižeistumėte ar netikėtai susirgtumėte ir jums prireiktų neatidėliotinos medicininės pagalbos. O jei susižeisite slidinėdami, draudimo išmoka priklausys tik jei draudimo liudijime bus įtraukta ši rizika. Draudimo išmoka priklauso nuo sužalojimo sunkumo ir šalies, kur įvyko nelaimingas įvykis.

Kiek traumos atveju gali kainuoti medicininės paslaugos?

Kaip teigia draudimo ekspertė Kairit Luht, slidinėjant nuo kalno skriejama 20–40 km/h greičiu, todėl bet koks susidūrimas su kliūtimi gali baigtis kaulų lūžiais, meniskų, sąnarių ir raiščių plyšimais. Neretai prireikia ir operacinio gydymo, kuris kainuoja brangiai, nors kiekvienoje šalyje kainos skiriasi.

Pateikiame kelis mūsų klientų nutikimų pavyzdžius:

  • Suomijoje patyrus kelio traumą teko gultis į ligoninę (operacijos neprireikė), suma už paslaugas – 1000 Eur.
  • Šveicarijoje, patyrus kelio traumą, gydytojo apžiūra ir gydymo paskyrimas kainavo 600 Eur.
  • Susižeidus čiuožiant nuo kalno, prireikė gydymo ir operacijos. Andoroje tai atsiėjo 21 000 Eur.

Daugiau informacijos ir patarimų, kaip pasiruošti saugiai kelionei, rasite mūsų skiltyje: patarimai keliautojams.

Turėkite civilinės atsakomybės draudimą

„If“ draudimas papildomai suteikia civilinės atsakomybės draudimą kitų asmenų turto žaloms kompensuoti. Jis aktualus, nes leidžiantis nuo kalno kyla rizika sužeisti kitą slidininką, kuris turės visą teisę pareikšti pretenziją dėl gydymo išlaidų ar sulaužyto inventoriaus. O neapsidraudus tai gali kainuoti sumą, kuri siektų tiek pat, o gal ir daugiau, nei atostogos.

Atostogų metu nutinka visko. Kalnuose dėl riboto mobilumo ir žmonių gausos nelaimingo įvykio tikimybė dar didesnė. Pavyzdžiui, yra buvęs įvykis, kai asmuo išlipo iš autobuso apsiavęs slidžių batus, eidamas susvyravo ir krisdamas išdaužė autobuso stiklą su rankose laikytomis slidėmis. Laimei, draudimas kompensavo sudaužyto lango keitimą (2 000 Eur) ir asmuo galėjo tęsti atostogas.

Sklandžios kelionės ir puikių įspūdžių!

Jei jau planuojate slidinėjimo atostogas, tikimės, kad mūsų pristatyti slidinėjimo kurortai sudomino ir padės apsispręsti, renkantis slidinėjimo kryptį.

Ir nors neatsiejami slidinėjimo kelionių atributai yra kalnai, sniegas ir slidinėjimo įranga, įsitikinkite, kad į kalnus keliaujate tinkamai apsidraudę. Įtraukite į kelionės draudimo polisą visas jums aktualias apsaugas ir pasidomėkite, kokiose situacijose jūsų turimas kelionės draudimas galioja.

Sužinokite slidinėjimo kelionės draudimo kainą ir apsidrauskite internetu!

Susiję straipsniai