Šiek tiek dėmesio ir jūsų žiema bus rami

Lietuvoje kasmet kyla apie 10 tūkstančių gaisrų. Daugiau nei pusė gaisrų individualiuose gyvenamuosiuose namuose įsiplieskia dėl netinkamo krosnių, židinių ir dūmtraukių įrengimo, jų pažeidimų ir gedimų.

Apie būsto draudimą

Draudimas gelbėja nutikus įvykiams, apie kuriuos net nebuvote pagalvoję, bet tinkamu namų paruošimu žiemos sezonui turite pasirūpinti patys. Paprastas kaminkrėčio iškvietimas išvalyti kamino gali būti geriausia šio rudens investicija. Štai 8 patarimai, kaip paruošti namus žiemos laikotarpiui.

1. Ar veikia šildymas?

Nesvarbu, ar namą šildote dujiniu katilu, šilumos siurbliu ar kietu kuru, pats laikas patikrinti, ar viskas veikia taip, kaip turėtų. Šildymo sistemą remontuoti, kol lauke dar šilta, daug maloniau, nei spaudžiant šaltukui.

Kad išvengtumėte bėdų, nemeistraukite ir neremontuokite šildymo sistemos patys. Geriau kreipkitės į specializuotas įmones, kurios teikia kvalifikuotas šildymo sistemos priežiūros paslaugas.

2. Pasirūpinkite kiemo ir vidaus inžinerinėmis sistemomis

Jei turite vasarnamį ar sodo namelį ir neplanuojate jo šildyti žiemą, išleiskite vandenį iš vidaus šildymo sistemos. Taip išvengsite užšalusio vandens keliamos žalos.

Taip pat prieš atšąlant orams išleiskite vandenį iš laistymo sistemos ir viską užsandarinkite, kad išvengtumėte vidaus gedimų. Žiemą užšalęs vanduo yra gana dažna žalos priežastis, bet nesunku jos išvengti.

3. Išvalykite kaminą

Visi gyventojai, šildantys namus kietu kuru arba tiesiog turintys židinius, privalo prižiūrėti savo kaminus. Daugelis apie tai nesusimąsto, kol dingsta trauka ar kas nors nutinka. Tačiau kaminą valyti yra būtina.

Kamine kaupiasi suodžiai, purvas ir šiukšlės. Labiausiai kenkia suodžiai, kitaip vadinami kreozotu. Tai yra labai degi medžiaga, kuri kamine kaupiasi deginant medieną. Skirtingų rūšių mediena išskiria nevienodą suodžių kiekį. Dėl to nerekomenduojama deginti pušies, nes dėl jos suodžiai kaupiasi ypač greitai.

Gaisrų statistika:

  • Vidutinė gaisro žala tarp „If“ būsto draudimo klientų – 10 000 Eur
  • Didžiausia gaisro žala name 2021  m. – 228 000 Eur
  • Didžiausia žala bute – 24 000 Eur

Reikalavimai kamino valymui

Kaminas gali užsikimšti ir iš išorės dėl vėjo atpūstų lapų, o kartais – net paukščių susuktų lizdų. Visa tai sumažina trauką, neleidžia dūmams pasišalinti ir kelia didelę gaisro grėsmę. Pagal priešgaisrinės tarnybos reikalavimus iš dūmtraukių, dūmtakių ir krosnių kiekvienais metais prieš eksploatavimo pradžią reikia išvalyti suodžius ir eksploatuojant juos valyti ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.

4. Įsirenkite dūmų ir smalkių detektorius

Dūmų detektoriai yra privalomi visuose namuose ir butuose.

Jei šildote namus kietu kuru, didesniam saugumui rekomenduojame įsirengti ir anglies monoksido, t. y. smalkių detektorių. Smalkės – bekvapės dujos, kurios yra mirtinos. Įsirengti anglies monoksido detektorių kainuos tik keliasdešimt eurų. Detektorius akimirksniu aptinka į aplinką pasklidusias dujas ir įjungia pavojaus signalą.

5. Apžvelkite visas valdas

Įdėmiai apžiūrėkite visą namą, kol jo nepadengė sniegas. Įvertinkite fasadą, pamatus. Čia galioja auksinė taisyklė: problemą išspręsti bus pigiau ir lengviau, kol ji nėra įsisenėjusi.

Esant poreikiui, nuvalykite stogą. Ant stogų lengvai kaupiasi įvairios šiukšlės: lapai ir šakelės, spygliai ir samanos kaupia drėgmę ir gali ilgainiui pažeisti stogą. Todėl reikėtų reguliariai valyti stogą ir jo konstrukcijas – lietvamzdžius ir latakus.

Paprastas, bet geras patarimas žiemai – nepamiršti pasirūpinti žvyro slidžiai takelio dangai pabarstyti ir geru kastuvu sniegui.

6. Po rudeniškos audros nuvirtęs medis – ne priežastis pyktis su kaimynais

Jei Jūsų kieme auganti pušis netikėtai užvirto ant kaimyno namo, tai – ne Jūsų kaltė. Ką galėjote padaryti? Būsto draudimas apima civilinę atsakomybę ir kompensuos už apgadintą kaimynų turtą. Taip išsaugosite gerus santykius su kaimynais ir nereikės pyktis.

7. Naudokitės „Pagalba namuose“

Apsidraudę būstą, visada galite išsikviesti pagalbą. Panašiai, kaip turint kasko draudimą galite išsikviesti pagalbą kelyje, su būsto draudimu kvieskite pagalbą namuose.

Žiemą netikėtai sugedus šildymo sistemai, nutikus vandentiekio avarijai ar tiesiog užšalus durų spynai tereikia paskambinti bendruoju numeriu +370 5 210 8800. Padėsime nedelsiant bet kuriuo paros metu.

8. Praneškite draudikui, jei planuojate išvykti ilgesniam laikotarpiui

Jei žiemą nuspręsite praleisti šiltuose kraštuose arba planuojate išvykti ilgiau nei 3 savaitėms, būtinai praneškite apie tai draudimo bendrovei. Šeimininkams nesant namuose didėja įvairių rizikų pavojus, dėl to turite pasitarti su draudiku, ar galite išvykti nieko nekeisdami draudimo sutartyje.

Mes padarysime viską, kad sklandžiai ir greitai atlygintume nuostolius nelaimės atveju. Tačiau svarbu, kad kaip rūpestingi savo namų šeimininkai vadovautumėtės sveiku protu ir laikytumėtės paprastų reikalavimų, kurie gali užkirsti kelią nelaimėms.

Susiję straipsniai