Kaip išvengti gaisro
Gaisrai – tai ne tik žala turtui, bet ir nusineštos gyvybės, emociniai sukrėtimai. Norint išvengti didelio gaisro, namuose turi būti dūmų detektorius ir gesintuvas. O išvengti nuostolių padės būsto draudimas.
Ką dar svarbu žinoti?
Gaisras padaro žalos ne tik turtui, bet ir žmonėms – gali sukelia emocinių sukrėtimų, o blogiausiu atveju gali nusinešti gyvybę. Remiantis 2018–2022 m. gaisrų statistika, Lietuvoje per aštuonis metų mėnesius vidutiniškai kyla 7484 gaisrai. Daugiausia gaisrų kyla gyvenamosios paskirties pastatuose ir dažniau kaimo vietovėse nei mieste.
Būsto draudimas yra vienas iš būdų apsisaugoti nuo finansinių nuostolių, įvykus gaisrui. O daugelis gyventojų įvairiose apklausose apie būstą ir turtą būtent gaisrą įvardina kaip labiausiai gąsdinančią grėsmę. Nepaisant to, 2022 m. daryta apklausa parodė, kad 59 proc. gyventojų savo gyvenamajame būste neturi gesintuvo.
Kaip išvengti gaisro
- Nelaikykite elektros prietaisų šalia kriauklių – vandens ir elektros kaimynystė yra pati pavojingiausia.
- Patikrinkite elektros prietaisų laidus, ar jie gerai pritvirtinti, izoliacija nepažeista, ar nenutrūkę.
- Nepalikite krauti mobiliųjų telefonų per naktį – pasitaiko atvejų, kai jie perkaista ir užsidega.
- Žaibuojant venkite liesti viską, kas gali turėti stiprų elektros krūvį.
- Jei namuose rūkote, visada įsitikinkite, kad cigaretę gerai užgesinote. Niekada nerūkykite lovoje.
- Nepalikite viryklės be priežiūros, jei keptuvėje ar puode yra karšto aliejaus ar riebalų, nes jie gali lengvai užsidegti. Jei taip atsitiktų, uždenkite keptuvę dangčiu ir išjunkite viryklę. Niekada nebandykite tokio gaisro gesinti vandeniu.
- Pakvieskite specialistą patikrinti vidines elektros sistemas ir, jei reikia, pakeisti laidus bei kitus sistemos elementus.
- Židinius ar pirties krosnis kūrenkite taupiai – perkaitimas yra viena dažniausių gaisro priežasčių.
- Būkite ypač atsargūs užkurdami seniai nenaudotą krosnį ar židinį, pasirūpinkite kamino valymu.
Priemonės skubiam gaisro gesinimui
Ypač svarbu pradėti gesinti gaisrą kuo anksčiau. Pirmąją minutę gaisrui užgesinti pakaks ir litro vandens, antrąją reikės dešimties, trečiąją – jau šimto. Nedidelių lokalių gaisrų gesinimui geriausios priemonės yra nedegus audeklas ir gesintuvas.
Nedegus audeklas
Šis audeklas yra pagamintas iš ugniai atsparios medžiagos. Tai geriausia priemonė malšinti gaisrui virtuvėje, kilusiam užsidegus riebalams (degantiems riebalams gesinti jokiu būdu negalima naudoti vandens, nes ugnis pašoks iki pat lubų!). Juo galima gesinti ir degančius buitinės technikos prietaisus, užsiliepsnojusius rūbus.
Gesinant gaisro židinį, jį būtina visiškai užkloti užklotu. Tai neleidžia patekti orui, ir ugnis nuslopsta.
Gesintuvas
Universalaus gesintuvo, tinkančio visų tipų gaisrams gesinti nėra. Pagal vartojimo paskirtį jie skirstomi į keturias klases: A (medis, tekstilė), B (degūs skysčiai), C (dujos) ir D (degūs metalai). Atkreipkite dėmesį, kas parašyta ant Jūsų turimų gesintuvų.
Pagal veikliąją medžiagą gesintuvai gali būti:
-
Milteliniai gesintuvai
Efektyviausi ir universaliausi, kadangi tinka gesinti degančioms kietoms medžiagoms, skystam kurui, dujoms ir prietaisams, kuriuos veikia įtampa. Užpilde nėra vandens, todėl gesintuvą galima laikyti ir neigiamoje temperatūroje. Milteliai negadina daiktų ir juos nesunku nuvalyti. Miltelių gesintuvais leidžiama gesinti iki 1000 voltų veikiančius elektros prietaisus.
-
Angliarūgštės gesintuvai (užpildyti anglies dvideginio dujomis)
Toks gesintuvas tinka gesinti gaisrą patalpose, kuriose yra brangios technikos ir elektroninių prietaisų (laboratorijose, servisuose, telefono stotyse).
-
Putų gesintuvai
Tinka gesinti degantį medį, popierių, tekstilę, alyvą, benziną, plastmasę, riebalus, bitumą ir gumas.
Susipažinkite su gesintuvo naudojimo instrukcija vos tik įsigiję, nelaukite kol kils gaisras. Instrukciją rasite priklijuotą ant gesintuvo korpuso. Visų gesintuvų paleidimo būdas yra panašus: reikia nutraukti plombą ir ištraukti apsauginį kaištį, gesintuvo žarnelę su difuzoriumi nukreipti į gaisro židinį ir nuspausti rankenėlę. Užgesinę ugnį, stebėkite gaisravietę, kad ji vėl neužsiliepsnotų.
Ar žinote, kad...
Gaisrų sukeltos žalos yra didžiausios. Vidutinė išmoka po gaisro siekia 10 tūkst. eurų. Gaisras kyla ir senuose, ir naujuose namuose. 2023 m. didžiausia būsto draudimo kompensacija, net 141 tūkst. eurų, buvo išmokėta sudegus naujos statybos namui. Daugiausia gaisrų kyla šaltuoju metų laiku – nuo spalio iki kovo mėnesio, nukritus oro temperatūrai.