Kaip išvengti gaisro

Gaisrai – tai ne tik žala turtui, bet ir nusineštos gyvybės, emociniai sukrėtimai.  Norint išvengti didelio gaisro, namuose turi būti dūmų detektorius ir gesintuvas. O išvengti nuostolių padės būsto draudimas.
Ką dar svarbu žinoti?

Apdrausti būstą

Būsto draudimas yra viena iš priežasčių apsisaugoti nuo finansinių nuostolių, įvykus gaisrui. O gaisras įvairiose apklausose apie būstą ir turtą yra įvardijama kaip labiausiai gąsdinanti grėsmė. Nepaisant to, 2020 m. daryta apklausa parodė, kad 53 proc. individualių namų gyventojų neturi gesintuvų, nors tai yra privaloma.

Remiantis 2016-2020 m. gaisrų statistika, per du pirmuosius metų mėnesius šalyje vidutiniškai kyla 1390 gaisrų. Pagrindinės gaisrų priežastys – krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo reikalavimų pažeidimai bei gedimai, elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai, neatsargus žmonių elgesys su ugnimi, neatsargus rūkymas.  Daugiausia gaisrų kyla gyvenamosios paskirties pastatuose ir dažniau kaimo vietovėse nei mieste.

Norint išvengti didelio gaisro, namuose turi būti dūmų detektorius ir gesintuvas

Anglies monoksido detektorius gali identifikuoti žmogui nuodingas nematomas dujas ir taip padėti išsaugoti gyvybę, o gesintuvas – namuose esantį turtą ir brangius daiktus.

Pagal šiuo metu galiojančias Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles gesintuvai yra privalomi individualiuose gyvenamuosiuose namuose. Toks reikalavimas nėra privalomas daugiabučių namų butų savininkams, tačiau gyventojams rekomenduojama turėti bent 2 kg gesinimo medžiagos turintį gesintuvą. 

Svarbu! Dūmų detektorių reikia reguliariai prižiūrėti: kas kelis mėnesius, vertėtų patikrinti ar minėti prietaisai tinkamai veikia, ar veikia gesintuvas, ar neturi kokių nors pažeidimų, o išgirdus apie besibaigiančią bateriją perspėjimo signalą, reikėtų nedelsiant pasikeisti autonominio dūmų signalizatoriaus bateriją.

Atminkite!

  • Nelaikykite elektros prietaisų šalia kriauklių – vandens ir elektros kaimynystė yra pati pavojingiausia.
  • Elektros prietaisų laidai turi būti nenutrūkę, gerai pritvirtinti, jų izoliacija nepažeista.
  • Nepalikite krauti mobiliųjų telefonų per naktį – yra buvę atvejų, kai jie perkaista ir užsidega.
  • Žaibuojant venkite liesti viską, kas gali turėti stiprų elektros krūvį.
  • Jei namuose rūkote, visada įsitikinkite, kad cigaretę gerai užgesinote. Niekada nerūkykite lovoje.
Norint išvengti didelio gaisro, namuose turi būti dūmų detektorius ir gesintuvas

Priemonės skubiam gaisro gesinimui

Ypatingai svarbu pradėti gesinti gaisrą pačioje pradžioje. Pirmąją minutę gaisrui užgesinti pakaks ir litro vandens, antrąją reikės dešimties, trečiąją – jau šimto. Nedidelių lokalių gaisrų gesinimui geriausios priemonės yra nedegus audeklas ir gesintuvas.

Nedegus audeklas yra pagamintas iš ugniai atsparios medžiagos. Tai geriausia priemonė malšinti gaisrui virtuvėje, kilusiam užsidegus riebalams (degantiems riebalams gesinti jokiu būdu negalima naudoti vandens, nes ugnis pašoks iki pat lubų!). Juo galima gesinti ir degančius buitinės technikos prietaisus, užsiliepsnojusius rūbus.

Gesinant gaisro židinį, jį būtina visiškai užkloti užklotu. Tai neleidžia patekti orui, ir ugnis nuslopsta. 

Gesintuvas. Universalaus gesintuvo, tinkančio visų tipų gaisrams gesinti nėra. Pagal vartojimo paskirtį jie skirstomi į keturias klases: A (medis, tekstilė), B (degūs skysčiai), C (dujos) ir D (degūs metalai). Atkreipkite dėmesį, kas parašyta ant Jūsų turimų gesintuvų.

Pagal veikliąją medžiagą gesintuvai gali būti:

•      Milteliniai. Efektyviausi ir universaliausi, kadangi tinka gesinti degančioms kietoms medžiagoms, skystam kurui, dujoms ir prietaisams, kuriuos veikia įtampa. Užpilde nėra vandens, todėl gesintuvą galima laikyti ir neigiamoje temperatūroje. Milteliai negadina daiktų ir juos nesunku nuvalyti. Miltelių gesintuvais leidžiama gesinti iki 1000 voltų veikiančius elektros prietaisus.

•      Užpildyti angliarūgšte (anglies dvideginio dujomis). Toks gesintuvas tinka gesinti gaisrą patalpose, kuriose yra brangios technikos ir elektroninių prietaisų (laboratorijose, servisuose, telefono stotyse).

•      Putų. Tinka gesinti degantį medį, popierių, tekstilę, alyvą, benziną, plastmasę, riebalus, bitumą ir gumas.

Su gesintuvo naudojimo instrukcija susipažinkite kol gaisras dar nekilo. Ji priklijuota ant gesintuvo korpuso. Visų gesintuvų paleidimo būdas yra panašus: reikia nutraukti plombą ir ištraukti apsauginį kaištį, gesintuvo žarnelę su difuzoriumi nukreipti į gaisro židinį ir nuspausti rankenėlę. Užgesinę ugnį, stebėkite gaisravietę, kad ji vėl neužsiliepsnotų.

Ar žinote, kad...

Gaisrų sukeltos žalos yra  didžiausios. Vidutinė išmoka po gaisro siekia 7,9 tūkst. eurų. Gaisras kyla ir senuose, ir naujuose namuose. 2020 m. didžiausia būsto draudimo kompensacija, net 140 tūkst. eurų, buvo išmokėta sudegus naujos statybos namui. Daugiausia gaisrų kyla šaltuoju metų laiku – nuo spalio iki kovo mėnesio, nukritus oro temperatūrai.