Dūmų detektoriai: svarba, naudojimas, priežiūra

Dūmų detektoriai yra pagrindinė saugos priemonė, kuri gali išgelbėti gyvybes ir apsaugoti nuo nuostolingų gaisro pasekmių. Nuo 2018 m. gegužės 1 d. įsigaliojo Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pakeitimai, kurie numato, kad yra privaloma įsirengti autonominius dūmų signalizatorius savo namuose. Šie maži įrenginiai gali greitai identifikuoti didesnį dūmų kiekį, kuris dažniausiai nurodo ugnies židinį.
 
Deja, 2023 m. atliktas tyrimas parodė, kad dar ne visi Lietuvos gyventojai susirūpino savo saugumu, beveik ketvirtadalis neturi įsirengę dūmų detektoriaus savo namuose. 

Svarbiausia dūmų detektoriaus funkcija yra ankstyvas gaisro signalizavimas. Būtent tai informuoja žmones apie galimą grėsmę, padeda greitai evakuotis ir imtis reikiamų saugumo priemonių, prieš gaisrui tampant nekontroliuojamu. Tai yra ypač svarbu naktį, kuomet žmonės miega ir yra maža tikimybė, kad pastebės gresiantį pavojų.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, iki 2023 m. lapkričio buvo užgesinti 1 678 gaisrai gyvenamosios paskirties pastatuose. Lapkričio duomenimis, gaisruose šiais metais žuvo 72 žmonės, iš visų šių atvejų tik keturiuose būstuose buvo įrengti dūmų.

„If“ būsto draudimo žalų statistikos duomenimis, gaisro atveju vidutinė žala bute siekia 2 500 eurų, gyvenamajame name – 13 000 eurų.

Primename, kad dūmų detektoriai yra būtina saugos priemonė, padedanti anksti pastebėti prasidėjusį gaisrą ir apsaugoti gyventojus bei jų turtą. 

Kiek ir kokius dūmų detektorius pasirinkti?

Rinkoje galima rasti įvairių dūmų detektorių ir priešgaisrinės apsaugos sistemos pasiūlymų. Įprastai autonominių dūmų detektorių kaina prasideda maždaug nuo 6 Eur. Priklausomai nuo būsto dydžio ir išplanavimo, gali prireikti vos keleto vienetų dūmų detektorių, norint užtikrinti namų saugumą. Tai minimali, tačiau itin veiksminga investiciją į savo ir savo šeimos saugumą.

Renkantis specifinį detektoriaus modelį svarbu pasirinkti sertifikuotus ir kokybiškus produktus. Tinkamai įrengti ir prižiūrimi, šie detektoriai gali užtikrinti saugumą jūsų namuose iki 10 m.

Ar užtenka turėti dūmų detektorių viename iš namo ar buto kambarių? 

Dūmų detektorių skaičius namuose priklauso nuo jūsų būsto dydžio. Jei gyvenate vieno kambario bute, tuomet pakanka ir vieno dūmų detektoriaus, tačiau jie efektyviai veikia ribotame plote, todėl reikėtų įrengti kiekvienoje patalpoje, ypač svarbios miegamosios erdvės. Išimtis taikoma tik virtuvei – dėl maisto ruošos dūmų detektorius gali pradėti skleisti signalą, net kai nėra rizikos.

Kaip išsirinkti dūmų detektorių? 

  • Renkantis dūmų detektorių svarbu atsižvelgti, kur jis bus naudojamas: bute, name, vasarnamyje, pagal tai galima išsirinkti, koks dūmų detektoriaus tipas tinka labiausiai: 
  • Pirmiausia detektoriai turi būti sertifikuoti, t.y. pažymėti CE ženklu, o ant jų turi būti nurodytas standarto numeris: LST EN 14604:2005. 
  • Butuose pakanka dūmų detektorių, kurių viduje esantis jutiklis reaguoja į padidėjusį dūmų kiekį. Suveikus jutikliui įsijungia 80-90 dB garsu veikianti signalizacija ir mirksinti šviesa, apie pavojų informuojanti ir klausos sutrikimų turinčius žmones.
  • Jeigu namuose yra židinys, krosnis arba kieto kuro katilas, verta rinktis mišrų dūmų detektorių su smalkių atpažinimo funkcija. Jie turi papildomus elektrocheminius jutiklius, kurie suveikia ore užfiksavus pavojingą smalkių kiekį. 
  • Patalpose, kuriose veikia dujiniai katilai ar stovi dujinės viryklės, patariama rinktis detektorius, fiksuojančius suskystintų ir gamtinių dujų bei jų mišinių nuotėkius. Tokio tipo įrangą rekomenduojama statyti namuose, kuriuose gyvena vaikai ir senjorai.
  • Vasarnamiuose ar sodo nameliuose patariama įsirengti autonominius išmaniuosius dūmų detektorius, valdomus nuotoliniu būdu.

Kuo skiriasi dūmų ir smalkių detektoriai? 

Dūmų detektoriai aptinka tik pačius dūmus, naudodami optinę matavimo sistemą, šie prietaisai nuolat registruoja, ar ir kiek yra dūmų dalelių tvyrančių ore. Jeigu jų ore yra per daug – įsijungs signalizaciją primenantis signalas. Smalkių detektoriai nuolat matuoja anglies monoksido kiekį kambaryje. Dujos yra bekvapės ir nematomos, todėl smalkių detektoriai yra būtini tiems, kurie namus šildo kieto kuro katilais. Jeigu namuose yra naudojamos dujos, patartina įsigyti dujų detektorių. Nors buitinės dujos turi kvapą, žmogaus uoslė nėra patikimas vertintojas pavojaus atveju.

Dūmų detektorių įrengimas

Kur patartina montuoti dūmų detektorius?

Dūmų detektoriai tvirtinami prie lubų arba netoli aukščiausios šlaitinio stogo vietos. Geriausia vieta – pačiame kambario centre. Svarbu pasirūpinti, kad prietaiso neužstotų jokios kliūtys. Taip pat verta žinoti, kad prietaiso efektyvumą mažina drėgmė ir dulkės.

Kaip reikia teisingai montuoti dūmų detektorių?

Dauguma dūmų detektorių modelių veikia autonominiu būdu, todėl jų veiklai nereikalingi elektros laidai. Tokie dūmų detektoriai maitinami įprastais elementais arba įkraunamomis baterijomis. Dūmų detektoriaus veikimo laikas gali varijuoti nuo metų iki dešimties, priklausomai nuo kokybės.

Jeigu dūmų detektorius tvirtinamas prie lubų, skylių gręžti nebūtina – jį galima pritvirtinti su dvipuse lipnia juosta. Labai svarbu prieš diegiant dūmų detektorių perskaityti naudojimo instrukciją, nes joje paaiškinamos priežiūros ir profilaktinio testavimo procedūros, kurias privalu periodiškai atlikti.

Kaip tinkamai prižiūrėti dūmų detektorių? 

Autonominius, dažniausiai naudojamus, dūmų detektorius būtina periodiškai tikrinti – tai daryti rekomenduojama bent kartą per mėnesį. Tam naudojamas testavimo režimas. Patikrinimas atliekamas paspaudžiant testavimo mygtuką. Suveikęs garsinis pavojaus signalas rodo, kad detektorius veikia.

Svarbu nepamiršti reguliariai (kas metus) keisti detektoriaus maitinimo elementus. Senkančią bateriją taip pat išduoda dažnas detektoriaus pypsėjimas. Tokiu atveju reikėtų įsitikinti, ar nėra kitų detektoriaus suveikimo priežasčių (pavyzdžiui, smulkių vabzdžių, dulkių ar pan.), radus, reikėtų jas pašalinti arba pakeisti dūmų detektoriaus elementus.