Dažniausios šunų ligos. Kaip išvengti?

Apsinuodijimai, traumos, virškinimo ligos, ausų uždegimai ir erkių įkandimo sukeltos ligos – dažniausiai pasitaikančios šunų ligos. Jų gydymą kompensuoja „If“ draudimas. Tačiau svarbu žinoti, kaip išvengti  šių ligų.
Atmintinė šunų šeimininkams, kaip apsaugoti augintinį nuo dažniausiai pasitaikomų ligų.

Pasidomėkite augintinio draudmu, apdrauskite internetu!

Augintinio draudimas

Skiepai šunims

Rekomenduojame augintinius skiepyti ne tik privalomaisiais skiepais, bet ir nuo kitų gan dažnų ligų. Taip ne tik apsaugosite savo šunį, bet ir neleisite pernešti ligų kitiems šunims. Skiepyti galima pradėti šuniukus jau nuo šešių iki dvylikos savaičių. Kol šuniukas įgis imunitetą, turėsite jį laikyti atskirai nuo kitų šunų. Nepaskiepijus augintinio pagrindinėmis ar palaikomosiomis vakcinomis, gali sumažėti jo atsparumas ligoms, taip pat gali kilti problemų, jei norėsite su šunimi keliauti.

Yra privalomi ir neprivalomi skiepai šunims. Jauni šuniukai turėtų gauti seriją kombinuotos skiepų vakcinos, kuri apsaugo nuo parvoviruso, maro ir hepatito.

  • Parvovirusas – plačiai paplitusi ir užkrečiama liga, kuri taip pat yra mirtina, plintanti per užkrėstas fekalijas. Parvoviruso simptomai: vėmimas ir viduriavimas (kartais su krauju), karščiavimas ir apetito netekimas.
  • Šunų maras – mirtina virusinė liga, kuri paveikia kvėpavimo, žarnyno ir nervų sistemas. Ligą sukelia oru pernešama infekcija ir prasideda nuo karščiavimo.
  • Infekcinis šunų hepatitas (1 tipo šunų adenovirusas) – užkrečiama virusinė infekcija, kuri plinta nurijus infekuoto šlapimo, fekalijų ar seilių. Pagrindiniai šunų hepatito simptomai: karščiavimas, troškulys, apetito netekimas, kraujavimas ir kepenų pažeidimai.

Dėl kitų skiepų rekomenduojame pasikonsultuoti su veterinaru.

Apsauga nuo erkių

Net 8 rūšių erkės iš 850 aptinkamų yra įvairių ligų sukėlėjų platintojos. Jos žarnyne arba seilių liaukose gali turėti bakterijų arba virusų, kuriuos, siurbdamos kraują, perneša į aukos organizmą. Taip jos gali užkrėsti sunkiomis ligomis, iš kurių šunims dažniausiai pasitaikanti – babeziozė.

Babezioze – tai sunki liga, kurios eiga gali būti žaibinė – šuo greitai silpsta ir nugaišta. Pirmas požymis – temperatūra, kuri pakyla iki 41–42 laipsnių ir laikosi 2–3 dienas. Šunys būna silpni, greitai pavargsta, praranda apetitą, krenta svoris, dreba raumenys, padažnėja kvėpavimas ir širdies darbas, gleivinės tampa blyškios ar geltonos, šlapimas – rausvai rudas, augintinis kartais vemia, negali pasituštinti arba kaip tik viduriuoja, išmatos būna labai tamsios. Todėl svarbu laiku suteikti veterinarinę pagalbą – pastebėję bent kurį iš šių požymių skubiai kreipkitės į veterinarijos gydytojus.

Nuo erkių geriausia naudoti kelias priemones vienu metu.

Priemonės nuo erkių

Geriausia pasitarus su gydytoju veterinaru naudoti kelias vienu metu, pavyzdžiui, ir antkaklį, ir tabletes. Yra 4 rūšių antiparazitinių priemonių nuo erkių.

  • Purškalas nuo erkių– tai laikina, bet labai efektyvi priemonė, tinkanti kaip papildoma apsauga šuniui, jei tenka dažnai eiti pasivaikščioti po teritoriją, kurioje didelė erkių populiacijos tikimybė.
  • Antkaklis nuo erkių atbaido nuo erkių, tačiau neapsaugo, jei erkė įsisiurbs. Taip pat antkakliai neretai sukelia alergines odos reakcijas tose vietose, kuriose jie užsegti, todėl reikėtų stebėti augintinį, ar ši priemonė jam tinkama.
  • Lašiukai nuo erkių veikia atbaidančiai ir insekticidiškai – naikina erkes, blokuoja jų nervinių impulsų perdavimą. Šios medžiagos veikia keturias penkias savaites. Lašiukų veiklioji medžiaga kaupiasi plauko riebaliniame maišelyje ir veikia ne tik odos paviršiuje, bet ir tolygiai pasiskirsto po visą gyvūno kūno paviršių visą veikimo laikotarpį.
  • Tabletės nuo erkių rekomenduojama šunims, kurie yra alergiški ant odos lašinamiems, purškiamiems tirpalams ar antkakliams.

Apsauga nuo parazitų

Grėsmę šunims, be jau aptartų erkių, kelia blusos ir kirmėlės. Blusos siurbia kraują, dauginasi ir sukelia alerginius dermatitus, dėl kurių šie gali išplikti, intensyviai kasytis. Nuo kirmėlių savo gyvūnus šeimininkai turėtų apsaugoti dėl savo pačių sveikatos, nes gali užsikrėsti ir pats šeimininkas, todėl profilaktiškai rekomenduojama pasirūpinti vaistais nuo kirmėlių.

Pastebėjus, kad šuo turi blusų ar viduriuoja, reiktų nedelsiant reaguoti: galima naudoti vaistus, kurie žudo blusas ir erkes, arba rinktis stipresnius, kurie žudo blusas, erkes ir kirmėles.

Šuns higienos priežiūra

Higiena turi didelę reikšmę sveikatai. Rekomenduojama bent kartą per mėnesį atlikti higieninę apžiūrą. Geriausia tai daryti dienos pabaigoje, kai šuo pavargęs. Ir atminkite – šunį prie įvairių higienos procedūrų reikia pratinti nuo mažens.

Svarbu: skirtingų veislių šunų priežiūra yra skirtinga todėl patariame pasitarti su specialistu individualiai, o čia dalinamės bendro pobūdžio patarimais.

Šunį prie įvairių higienos procedūrų reikia pratinti nuo mažens.

Ausų priežiūra

Kodėl svarbu? Ausų ligos dažnai kamuoja augintinius, todėl labai svarbu tinkama jų priežiūra. Ausų uždegimas atsiranda ne vien dėl nepriežiūros – yra ir kitų priežasčių ar ligų, kurios jį sukelia.

Kaip? Ausis valykite vatos tamponėliu, suvilgytu gyvūnams skirtu ausų valikliu. Jis tirpdo sierą, tad lengviau ją išvalyti. Pirmiausia valykite šlapiu tamponėliu, po to sausu. Valykite tik iš apačios į viršų, nes kitaip sustumsite nešvarumus gilyn. Išvalę vatos tamponėliais, imkitės ausų krapštukų. Jei patys išvalyti negalite, kreipkitės į specialistus, kurie jums padės.

Nagų priežiūra

Kodėl svarbu? Nagus kirpti reikia, kad būtų sveiki ir juose nesikauptų purvas, grybeliai ir kitų infekcinių ligų sukėlėjai. Jei reguliariai nekerpate šuniui nagų, jie gali nulūžti ir pažeisti gyvnagį, kuriame yra daugybė kraujagyslių.

Kaip? Prieš kirpdami nagus pasiruoškite kalio permanganato grūdelių, kad netyčia per daug nukirpus nago, būtų išvengta kraujavimo. Jei taip nutiks, užberkite keletą grūdelių ant kraujuojančios vietos. 

Akių priežiūra

Kodėl svarbu? Akių priežiūra svarbiausia ilgaplaukiams, plaukuotais snukiais ir trumpasnukiams šunims, nes šie lenda į akis, jos ašaroja ir pradeda pūliuoti. Rekomenduojama apkirpti šuns snukio plaukus, kad jie nesukeltų diskomforto.

Kaip? Odą aplink akis patartina valyti specialiu valikliu. Jei akys linkusios ašaroti, galima naudoti sausinamuosius cinko preparatus. Jei pastebite, kad akys yra paraudusios, nuvežkite pas veterinarus. Tai gali būti trečiojo voko atsiradimas ar įaugusių blakstienų problema. Ašarojančios akys ar išskyrų pagausėjimas gali signalizuoti apie alerginę reakciją į tam tikrus maisto produktus.  

Dantų priežiūra

Kodėl svarbu? Nuo augintinio burnos higienos priklauso visa šuns sveikatos būklė. Dantų akmenys gali sukelti uždegiminius procesus. Dėl netinkamos priežiūros gali atsirasti auglių. Tai ypač aktualu tiems šunims, kurių sąkandis netaisyklingas.

Kaip? Dantis valyti būtina bent kartą per savaitę. Galima tai daryti namuose su šunims skirtu dantų šepetėliu (tinka ir žmonių) ir pasta, kuri būna įvairių skonių. Apnašos pavojingos, nes jų struktūra korėta, ir dėl to greitai kaupiasi bakterijos. Jas būtina valyti dezinfekuojamuoju skysčiu. Jo tiesiog įpilti į šuns dubenėlį su geriamuoju vandeniu. Profilaktiškai dantų priežiūrai tinka ir žaislai, kurie valo dantis, juos retsykiais taip pat galima aptepti dantų pasta.

Kailio ir odos priežiūra

Kodėl svarbu? Svarbu atkreipti dėmesį, ar oda nėra išberta, nuplikusi ar paraudusi. Dažniausiai šie simptomai yra signalizuoja apie netinkamą mitybą.

Kaip? Ne visus šunis reikia maudyti, nebent augintinis labai išsipurvinęs, o plikus, bekailius šunis būtina maudyti bent kartą per savaitę, naudoti kremus ir kitas odos priežiūros priemones. Maudydami augintinį naudokite šampūną pagal kailio tipą ir po to gerai jį išskalaukite. Išmaudę šunį nepalikite jo džiūti drėgnoje ar vėjuotoje vietoje, kad nesušustų, neprasidėtų uždegimas.

Apdrauskite augintinį!

Augintinio draudimas kompensuoja gydymo išlaidas, kai šuo (arba katė) suserga ar patiria traumą (atėmę 50 Eur išskaitą). Atlyginame tiek veterinarijos paslaugų išlaidas, tiek išlaidas vaistams iki jūsų pasirinktos gydymo išlaidų draudimo sumos (400 Eur, 700 Eur arba 1000 Eur). Gydymų skaičius nėra ribojamas, išlaidos kompensuojamos kiekvienam atskiros ligos ar traumos gydymui.