Dažniausios šunų ligos. Kaip išvengti?

Apsinuodijimai, traumos, virškinimo ligos, ausų uždegimai ir erkių platinamos ligos – dažniausiai pasitaikančios šunų ligos. Jų gydymą kompensuoja „If“ draudimas, tačiau Jūsų augintinis bus laimingesnis, jei šių ligų išvengs.
Atmintinė šunų šeimininkams, kaip apsaugoti augintinį nuo dažniausiai pasitaikančių ligų.

Skiepai šunims

Rekomenduojame augintinius skiepyti ne tik privalomaisiais skiepais, bet ir nuo kitų gan dažnų ligų. Taip ne tik apsaugosite savo šunį, bet ir neleisite pernešti ligų kitiems šunims.

Skiepyti galima pradėti šuniukus jau nuo šešių iki dvylikos savaičių. Kol šuniukas įgis imunitetą, turėsite jį laikyti atskirai nuo kitų šunų. Nepaskiepijus augintinio pagrindinėmis ar palaikomosiomis vakcinomis, gali sumažėti bendras jo atsparumas ligoms. O taip pat gali kilti problemų, jei norėsite su šunimi keliauti.

Yra privalomi ir neprivalomi skiepai šunims. Jauni šuniukai turėtų gauti seriją kombinuotos skiepų vakcinos, kuri apsaugo nuo parvoviruso, maro ir hepatito.

  • Parvovirusas 

Plačiai paplitusi ir užkrečiama liga, kuri taip pat yra mirtina, plintanti per užkrėstas fekalijas. Parvoviruso simptomai: šuo vemia ir viduriuoja (kartais su krauju), karščiuoja ir netenka apetito.

  • Šunų maras

Mirtina virusinė liga, paveikianti kvėpavimo, žarnyno ir nervų sistemas. Ligą sukelia oru pernešama infekcija, o pirmasis požymis – karščiavimas.

  • Infekcinis šunų hepatitas

Taip pat žinomas kaip pirmo tipo šunų adenovirusas. Tai užkrečiama virusinė infekcija, kuri plinta nurijus infekuoto šlapimo, fekalijų ar seilių. Pagrindiniai šunų hepatito simptomai: karščiavimas, troškulys, apetito netekimas, kraujavimas ir kepenų pažeidimai.

Apsauga nuo erkių

Paskiepijus šuniuką pagrindiniais skiepais pasitarkite su veterinaru dėl kitų skiepų. Skirtingos šunų veislės gali turėti specifinį jautrumą kitoms ligoms.

Net 8 rūšių erkės iš 850 aptinkamų yra įvairių ligų sukėlėjų platintojos. Jos žarnyne arba seilių liaukose gali turėti bakterijų arba virusų, kuriuos, siurbdamos kraują, perneša į aukos organizmą. Taip jos gali užkrėsti sunkiomis ligomis, iš kurių šunims dažniausiai pasitaikanti – babeziozė.

Babezioze – tai sunki liga, kurios eiga gali būti žaibinė – šuo greitai silpsta ir nugaišta. Pirmas požymis – temperatūra, kuri pakyla iki 41–42 laipsnių ir laikosi 2–3 dienas. Šunys būna silpni, greitai pavargsta, praranda apetitą, krenta svoris, dreba raumenys, padažnėja kvėpavimas ir širdies darbas, gleivinės tampa blyškios ar geltonos, šlapimas – rausvai rudas, augintinis kartais vemia, negali pasituštinti arba kaip tik viduriuoja, išmatos būna labai tamsios.

Labai svarbu laiku suteikti veterinarinę pagalbą – pastebėję bent kurį iš babeziozės požymių skubiai kreipkitės į veterinarijos gydytojus.

Apsauginės priemonės nuo erkių

Geriausia pasitarus su gydytoju veterinaru naudoti kelias priemones vienu metu, pavyzdžiui, ir antkaklį, ir tabletes. Yra 4 rūšių antiparazitinės priemonės nuo erkių:

  • Purškalas nuo erkių

Tai laikina, bet labai efektyvi priemonė, tinkanti kaip papildoma apsauga šuniui, jei tenka dažnai eiti pasivaikščioti po teritoriją, kurioje didelė erkių populiacijos tikimybė.

  • Antkaklis nuo erkių

Atbaido nuo erkių, tačiau neapsaugo, jei erkė įsisiurbs. Taip pat antkakliai neretai sukelia alergines odos reakcijas tose vietose, kuriose jie užsegti, todėl reikėtų stebėti augintinį, ar ši priemonė jam tinkama.

  • Lašiukai nuo erkių

Veikia atbaidančiai ir insekticidiškai – naikina erkes, blokuoja jų nervinių impulsų perdavimą. Šios medžiagos veikia keturias penkias savaites. Lašiukų veiklioji medžiaga kaupiasi plauko riebaliniame maišelyje ir veikia ne tik odos paviršiuje, bet ir tolygiai pasiskirsto po visą gyvūno kūno paviršių visą veikimo laikotarpį.

  • Tabletės nuo erkių

Rekomenduojama šunims, kurie yra alergiški ant odos lašinamiems, purškiamiems tirpalams ar antkakliams.

Apsauga nuo parazitų

Grėsmę šunims, be jau aptartų erkių, kelia blusos ir kirmėlės. Blusos siurbia kraują, dauginasi ir sukelia alerginius dermatitus, dėl kurių šie gali išplikti, intensyviai kasytis. Nuo kirmėlių savo gyvūnus šeimininkai turėtų apsaugoti dėl savo pačių sveikatos, nes gali užsikrėsti ir pats šeimininkas, todėl profilaktiškai rekomenduojama pasirūpinti vaistais nuo kirmėlių.

Pastebėjus, kad šuo turi blusų ar viduriuoja, reiktų nedelsiant reaguoti: galima naudoti vaistus, kurie žudo blusas ir erkes, arba rinktis stipresnius, kurie žudo blusas, erkes ir kirmėles.

Šuns higienos priežiūra

Higiena turi didelę reikšmę sveikatai. Rekomenduojama bent kartą per mėnesį atlikti higieninę apžiūrą. Geriausia tai daryti dienos pabaigoje, kai šuo pavargęs. Ir atminkite – šunį prie įvairių higienos procedūrų reikia pratinti nuo mažens.

Svarbu: skirtingų veislių šunų priežiūra yra skirtinga, todėl patariame pasitarti su specialistu individualiai, o čia dalinamės bendro pobūdžio patarimais.

Ausų priežiūra

Ausų ligos dažnai kamuoja augintinius, todėl labai svarbu tinkama jų priežiūra. Ausų uždegimas atsiranda ne vien dėl nepriežiūros – yra ir kitų priežasčių ar ligų, kurios jį sukelia.

  • Kaip valyti šuns ausis? Vatos tamponėlį suvilgykite gyvūnams skirtu ausų valikliu. Jis tirpdo sierą ir taip leidžia lengviau ją pašalinti. Pirmiausia ausis valykite šlapiu tamponėliu, po to sausu. Valykite tik iš apačios į viršų, nes kitaip sustumsite nešvarumus gilyn. Išvalę vatos tamponėliais, imkitės ausų krapštukų. Jei patys išvalyti negalite, kreipkitės į specialistus, kurie jums padės.

Nagų priežiūra

Nagus kirpti reikia, kad būtų sveiki ir juose nesikauptų purvas, grybeliai ir kitų infekcinių ligų sukėlėjai. Jei reguliariai nekerpate šuniui nagų, jie gali nulūžti ir pažeisti gyvnagį, kuriame yra daugybė kraujagyslių.

  • Kaip kirpti šuns nagus? Prieš kirpdami nagus pasiruoškite kalio permanganato grūdelių. Jei netyčia nukirpsite per daug nago, užberkite keletą grūdelių ant kraujuojančios vietos ir taip sustabdysite kraujavimą. Laikykite šuns leteną stabiliai, bet spustelkite tik padą, kad išlįstų nagai. Kirpkite pradėdami nuo nago galo, 45 laipsnių kampu.

Akių priežiūra

Akių priežiūra svarbiausia ilgaplaukiams, plaukuotais snukiais ir trumpasnukiams šunims, nes šie lenda į akis, jos ašaroja ir pradeda pūliuoti. Rekomenduojama apkirpti šuns snukio plaukus, kad jie nesukeltų diskomforto.

  • Kaip prižiūrėti šuns akis? Odą aplink akis patartina valyti specialiu valikliu. Jei akys linkusios ašaroti, galima naudoti sausinamuosius cinko preparatus. Jei pastebite, kad akys yra paraudusios, nuvežkite pas veterinarą. Tai gali būti trečiojo voko atsiradimas ar įaugusių blakstienų problema. Ašarojančios akys ar išskyrų pagausėjimas gali signalizuoti apie alerginę reakciją į tam tikrus maisto produktus.  

Dantų priežiūra

Nuo augintinio burnos higienos priklauso visa šuns sveikatos būklė. Dantų akmenys gali sukelti uždegiminius procesus. Dėl netinkamos priežiūros gali atsirasti auglių. Tai ypač aktualu tiems šunims, kurių sąkandis netaisyklingas.

  • Kaip prižiūrėti šuns dantis? Valykite bent kartą per savaitę. Galima tai daryti namuose su šunims skirtu dantų šepetėliu (tinka ir žmonių) ir pasta, kuri būna įvairių skonių. Apnašos pavojingos, nes jų struktūra korėta ir dėl to greitai kaupiasi bakterijos. Jas būtina valyti dezinfekuojančiu skysčiu. Tiesiog įpilkite jo į šuns dubenėlį su geriamuoju vandeniu. Profilaktiškai dantų priežiūrai tinka ir žaislai, kurie valo dantis, juos retsykiais taip pat galima aptepti dantų pasta.

Kailio ir odos priežiūra

Svarbu atkreipti dėmesį, ar oda nėra išberta, nuplikusi ar paraudusi. Dažniausiai šie simptomai signalizuoja apie netinkamą mitybą.

  • Kaip prižiūrėti šuns kailį? Ne visus šunis reikia maudyti, nebent augintinis labai išsipurvinęs. Plikus, bekailius šunis būtina maudyti bent kartą per savaitę, naudoti kremus ir kitas odos priežiūros priemones. Maudydami augintinį naudokite šampūną pagal kailio tipą ir po to gerai jį išskalaukite. Išmaudę šunį nepalikite jo džiūti drėgnoje ar vėjuotoje vietoje, kad nesušustų ir neprasidėtų uždegimas.

Apdrauskite augintinį!

Šuns ir katės draudimas kompensuoja gydymo išlaidas, kai augintinis suserga ar patiria traumą.

Atlyginame tiek veterinarijos paslaugų išlaidas, tiek išlaidas vaistams iki Jūsų pasirinktos gydymo išlaidų draudimo sumos (nuo 2 500 Eur iki 10 000 Eur metams). Draudimo išskaita tik 60 Eur!

Gydymų skaičius nėra ribojamas, išlaidos kompensuojamos kiekvienam atskiros ligos ar traumos gydymui. 

Susiję straipsniai