Žygiai kalnuose: kaip pasiruošti ir ką pasiimti

Aktyvus poilsis gamtoje visada gerai veikia nuotaiką. O vasara yra pats tinkamiausias metas susikrauti kuprines, įjungti atostogų atsakiklį el. pašte ir pasinerti į laukinę gamtą. Tačiau jei ketinate išmėginti savo jėgas kalnų žygyje, nenuvertinkite galimų iššūkių, ypač jei dar nesate patyrę žygeiviai. Tinkamas pasiruošimas svarbus net ir vienos dienos žygiui, ką jau kalbėti apie kelių dienų žygius.

Pora žygiuoja su kuprinėmis

Kad būtų lengviau pasiruošti ir pasiekti naujas viršūnes ar įgyvendinti svajonių maršrutus, paruošėme svarbiausių žingsnių sąrašą. Nuo planavimo iki įrangos, užkandžių ir saugumo patarimų – apie viską, ko reikia, kad jūsų žygiai būtų sėkmingi.

1. Žygį suplanuokite iš anksto

Žygiavimas Lietuvoje nėra tas pats, kas kopimas į Alpes, Tatrus ar kitus kalnynus. Ten takai ne tik ilgesni ir sudėtingesni, bet ir gerokai pavojingesni bei sunkiau įveikiami.

Kai jau nusprendėte, kur keliausite, skirkite laiko trasos tyrimui. Pažiūrėkite, koks reljefas – uolėtas, miškingas ar atviras? Pasidomėkite trasos sudėtingumo lygiu, įvertinkite atstumą, aukščio pokytį ir apskaičiuokite, kiek laiko užtruksite. Ar turėsite pakankamai laiko ir jėgų?

Nepamirškite pasidomėti, ar jūsų trasoje reikia leidimų ar įėjimo mokesčio. Taip pat atkreipkite dėmesį į vietinę laukinę gamtą bei orų pokyčius – kai kurie takai gali būti apledėję net vasarą.

Laukiniai gyvūnai.

Tokios programėlės kaip „AllTrails“ ar „Komoot“, taip pat oficialūs parkų tinklalapiai – puikūs šaltiniai apie žygiavimo trasas, kuriuose informacija nuolat atnaujinama . Taip pat galite prisijungti prie atitinkamų „Facebook“ grupių ir ten gauti patarimų iš kitų žygeivių.

2. Rimtai žiūrėkite į pasiruošimą

Kalnuose įveikdami trasą galite kur kas ilgiau nei žygiuodami pvz., pajūriu. Kai laukia keli kilometrai įkalnių – trumpų ar ilgų – jums reikės jėgų ir ištvermės tiek kopiant į kalną, tiek leidžiantis. Jei sportuojate reguliariai, galbūt papildomo pasiruošimo daug nereikės. Bet jei jūsų kasdienybėje nėra nieko panašaus į kardio treniruotes, skirkite bent porą mėnesių pasiruošimui.

Kad išvengtumėte traumų, pradėkite nuo pusės dienos žygių netoliese esančiuose nacionaliniuose parkuose ar kitose tam skirtose vietose. Palaipsniui ilginkite atstumus, stebėkite kaip jaučiatės po žygio.

Net ir eidami trumpą trasą, užsidėkite kuprinę su daiktais, kuriuos planuojate pasiimti į savo numatomą žygį. Taip galėsite priprasti prie kuprinės svorio.

Galiausiai, ilgi žygiai gali išvarginti ne tik kūną, bet ir protą. Kai pasidaro fiziškai sunku, nelengva išlaikyti pirminį ryžtą. Todėl verta turėti savų strategijų, kaip sustiprinti psichologinę būseną. Gal tai bus padrąsinančių frazių kartojimas, įkvepianti muzika ar pokalbiai su bendrakeleiviais – treniruodamiesi atraskite, kas jus veikia geriausiai.

3. Įvertinkite oro sąlygas

Net jei slėnyje karšta vasaros diena, kalnuose sąlygos gali būti visai kitokios. Temperatūros skirtumas žygio pradžioje ir kalno viršūnėje gali siekti net 20 °C. Kuo aukščiau kylama, tuo labiau esate veikiami saulės, tad nepamirškite kepurės, kremo nuo saulės ir pasiimkite daug vandens – taip išvengsite nudegimų ir perkaitimo.

Atminkite, kad kalnuose oras gali keistis greitai ir netikėtai. Saulėtas rytas gali virsti audra jau po pietų. Visada pasitikrinkite orų prognozę prieš išeidami, bet taip pat būkite pasiruošę netikėtumams. Įsidėkite lietaus aprangą net jei prognozė rodo tik mažą lietaus tikimybę. Venkite aukštumų, jei prognozuojamos audros.

Stiprus lietus

Dėl stipraus lietaus takai gali tapti slidžiais ir pavojingais. Todėl būkite lankstūs savo planuose – jei orai pablogėjo, geriau likite, kur esate apsistoję, ir perplanuokite žygį.

4. Rinkitės tinkamą aprangą

Tinkama apranga labai svarbi ilgam žygiui. Būsite lauke visą dieną ar ilgiau, o pasiimti galėsite tik ribotą kiekį drabužių. Todėl geriausia rinktis lengvus, kvėpuojančius drabužius ir rengtis sluoksniais, kad galėtumėte prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų.

Priklausomai nuo oro, pradėkite nuo drėgmę sugeriančių apatinių sluoksnių, kad prakaitas nesilaikytų ant odos. Jei vėsu, apsirenkite šiltesnį sluoksnį, pavyzdžiui, flisinį džemperį, o viršutiniam sluoksniui geriausia rinktis neperšlampamą ir vėjui atsparią striukę. Venkite medvilnės – ji sulaiko drėgmę, tad galite likti sušalę ir nelaimingi.

Patogūs, tvirti žygio batai su gera atrama čiurnoms yra būtini, kaip ir tinkamos žygio kojinės. Prieš pagrindinį žygį būtinai pranešiokite batus trumpesniuose žygiuose, kad kojos priprastų ir sumažėtų nuospaudų rizika.

5. Susikraukite tik tai, ko reikia

Žygyje pasijus kiekvienas gramas kuprinėje, o taip pat ir pačios kuprinės patogumas. Jei dar neturite, verta investuoti į specialią žygiams skirtą kuprinę, kuri būtų lengva, patogi nugarai ir pakankamai talpi viskam, ko reikia.

Pakuodamiesi teikite pirmenybę lengviems ir būtiniausiems daiktams. Pvz., rinkitės lengvesnę gertuvę vandeniui. Tačiau netaupykite vietos vandeniui ir geriems užkandžiams – jų niekada nebus per daug. Nepamirškite pirmosios pagalbos rinkinuko, kremo nuo saulės ir išorinės baterijos įrenginiams įkrauti.

Jei planuojate žygiuoti anksti ryte, vakare ar esant prastam matomumui – pasiimkite žibintuvėlį.

Žmogus dairosi į tolį.

Apsvarstykite galimybę pasiimti ir fizinį trasos žemėlapį. Jis gali labai praversti, jei pradingtų interneto ryšys. Juk kai kuriose kalnų vietovėse ryšys gali būti prastas arba galite atsidurti neryšio zonoje.

6. Saugumas – svarbiausia

Leistis į nuotykį yra smagu, bet tai neturėtų kelti pavojaus jūsų saugumui. Prieš išeidami į žygį, įsitikinkite, kad turite visą reikalingą įrangą trasai įveikti. Gerai išnagrinėkite maršrutą ir, priklausomai nuo reljefo bei gamtos, pasiimkite tokius daiktus kaip žygio lazdos ar šalmas. Pasiimkite ir kišeninį peilį.

Jei tik įmanoma, žygiuokite su kompanionu arba pasisamdykite gidą, ypač jei trasa sudėtinga ar jums nepažįstama. Jei žygiuojate vieni, prieš išeidami iš savo apsistojimo vietos būtinai praneškite kam nors apie savo maršrutą ir planuojamą grįžimo laiką. Nepervertinkite savo fizinių galimybių – prisiminkite, kad keliui atgal taip pat reikės jėgų bei įvertinkite susikaupusį nuovargį.

O svarbiausia – laikykitės pažymėtų takų ir sekite oficialius ženklus. Nuklysdami nuo tako smarkiai rizikuojate.

7. Atstatykite jėgas

Po žygio apima ypač puikios emocijos. Tačiau prieš pradėdami planuoti kitą nuotykį, skirkite laiko įspūdžiams apmąstyti ir leiskite kūnui atsigauti. Ištempkite raumenis, atstatykite skysčių balansą ir pasisotinkite geru maistu. Jei įveikėte ypač sunkų žygį, apsvarstykite galimybę skirti sau visą poilsio dieną. Mankštinkite raumenis ir sąnarius, tačiau nepulkite į naują iššūkį iš karto.

Jūsų kūnui svarbu atstatyti jėgas, ypač jei netrukus nusimato kitas žygis. Tinkamas poilsis padeda išvengti traumų ir užtikrina, kad būsite visiškai pasiruošę kitam nuotykiui – tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

Pora ilsisi po ilgo žygio.

Apsidrauskite – finansinė apsauga neužims vietos jūsų kuprinėje

Gaivus oras, paukščių čiulbėjimas ir malonus jausmas įveikus žygio trasą – žygiai pėsčiomis yra puikus būdas pabėgti nuo miesto šurmulio ir pagerinti savijautą. Tačiau žygiavimas taip pat reikalauja gerbti gamtos taisykles ir reikalauja atsakingo pasiruošimo. Skirkite laiko ištirti trasą, pasirinkti tinkamą įrangą ir pasiruošti tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Taip būsite padarę viską, kad jūsų patirtis būtų maloni ir saugi.

Vis dėlto, net ir geriausiai pasiruošusiems pasitaiko netikėtumų. Žygiuojant galite suklupti, susižeisti, ar netikėtai viršyti savo fizinių jėgų limitą. Užsitikrinkite ramybę yra apsidrausdami nuo nelaimingų atsitikimų – draudimas neužima vietos kuprinėje, bet labai padės nutikus nelaimei.   Apie įvykį galite pranešti savitarnoje Mano If, arba programėlėje „If Mobile Baltics“.

O jei žygiuojate užsienyje, taip pat pasinaudokite kelionių draudimu – draudimo apsaugas galite pasirinkti pagal savo poreikius.

Nelaimingų atsitikimų draudimas

Kiti straipsniai