Kaip pasirūpinti augintinio gerove karštuoju sezonu ir kodėl atidarytas automobilio langas gali būti pražūtingas

Karščiausias metų sezonas jau čia, o tai reiškia, kad pagaliau galime mėgautis vasaros teikiamais malonumais. Besiruošiantys į ilgesnes keliones su savo augintiniais, kurių metu planuojama maudytis ar laiką leisti paplūdimyje, ypač atsargūs turėtų būti šunų šeimininkai. Laikantis kelių patarimų, bus užtikrinta keturkojo sveikata ir gerovė vasaros metu.

Ne visada tai, kas tinka žmogui, tinka ir šuniui, todėl vasaros sezono metu turėtumėte skirti ypatingą dėmesį savo augintinio savijautai. Karštomis dienomis rekomenduojama su augintiniu išeiti į lauką tik anksti ryte ir vėlai vakare, o esant poreikiui vedžioti dienos metu – vaikščioti tik pavėsyje. Tai svarbu ne tik dėl karštų saulės spindulių, kurie gali sukelti šuniui perkaitimą, bet ir dėl įkaitusio grindinio, kuris gali nudeginti keturkojui pėdas.

„Kiekvieną dieną susiduriam su tik šiam sezonui būdingais įvykiais, tačiau ypač įsiminė pora vasaros atsitikimų. Vienas įvyko, kai šeimininkai karštą vasaros dieną išėjo pasivaikščioti su šuniuku, pamėtė jam vos kelis kartus kamuoliuką ir labai greitai pastebėjo, kad šuo nusilpo, pradėjo lekuoti, seilėtis. Šeimininkai, nesupratę, kas įvyko, skubiai atvežė į kliniką jau traukulių ištiktą augintinį. Šuns kūno temperatūra tuo metu jau siekė 41 °C karščio, šunį buvo ištikęs šilumos smūgis. Labai pasisekė, kad šeimininkai greitai sureagavo, buvo laiku suteikta pagalba ir augintinis visiškai pasveiko. Kitas atvejis buvo, kai šeimininkai automobilyje vežė neprisegtą šunį. Kadangi buvo karšta vasaros diena, buvo atidaryti automobilio langai. Taip keliavo jau ne pirmą kartą, tačiau kažkas nutiko, kad šunelis sugalvojo iššokti pro langą iš važiuojančios mašinos ir buvo partrenktas kitoje juostoje važiuojančio automobilio. Istorija baigėsi sėkmingai, tačiau gijimas buvo ilgas ir sunkus“, – pasakoja „Dr. VET“ veterinarijos gydytoja Ieva Lastovskytė.

Draudimo bendrovė „If“ pastebi, kad į šunų perkaitimą negalima numoti ranka ir būtina užtikrinti jų saugumą karštomis dienomis. „Turėjome atvejį, kai klientas kreipėsi dėl savo augintinio, kuris gavo šilumos smūgį būdamas voljere. Laimė, tąkart simptomai buvo pastebėti staiga ir sulaukęs veterinarų pagalbos keturkojis greitai atsigavo. Šis įvykis šeimininkui atsiėjo 170 eurų, juos kompensavo augintinio draudimas“, – sako „If“ turto draudimo produkto vadovas Tomas Sinkevičius.

Nors vasara pavojų kelia visiems šunims, paisydami kelių patarimų, užtikrinsite sau ir augintiniui saugų karštąjį sezoną.

Transportavimas

Vežkite šunį tik vėsinamame automobilyje, saugiai prisegtą arba specialiame transportavimo krepšyje / narve. Pasistenkite dažniau nei įprasta sustoti, kad šuo galėtų atsigerti ir pasivaikščioti. Jei šuo neturės galimybės atvėsti karštą vasaros dieną, jis gali greitai perkaisti ir patirti šilumos smūgį. Dėl to įvyksta įvairių neurologinių pakitimų arba net ištinka mirtis. Jokiu būdu negalima šuns palikti vieno neužvestame automobilyje. Reikėtų nepamiršti, kad net ir šešėlyje stovinčio automobilio salone oro temperatūra greitai pakyla, o ypač staigiai tai nutinka automobiliui stovint tiesioginiuose saulės spinduliuose. Skaičiuojama, kad, oro temperatūrai priartėjus prie +30 °C laipsnių ribos, automobilio salonas per pusvalandį įkaista iki +50 °C laipsnių, o po valandos temperatūra jau gali siekti ir +60 °C laipsnių. Pakanka vos 10 minučių įkaitusiame automobilyje, kad šuo perkaistų. Jei pastebėsite, kad jūsų augintiniui pasireiškia vangumas arba didelis nerimas, vėmimas, intensyvus lekavimas, traukuliai, jis praranda sąmonę, kuo skubiau vėsinkite augintinį ir kreipkitės į artimiausią veterinarijos kliniką.

Paplūdimys

Šunų kineziterapeutai nerekomenduoja šunims nuolat vaikščioti pajūriu, nes smėlio dangos paviršius yra nelygus ir tai gali turėti įtakos kojų ir stuburo pakitimams. Be to, karštas smėlis šunims gali nudeginti pėdutes. Jei vis tiek norite nuvežti savo šunį į paplūdimį, pasirūpinkite specialia paplūdimio palapine ar skėčiu, kad šuo galėtų pasislėpti nuo tiesioginių saulės spindulių. Taip pat pasirūpinkite, kad augintinis visuomet turėtų galimybę atsigerti gėlo vandens, jokiu būdu neleiskite lakti sūraus jūros vandens. Nepatartina šuns vestis į paplūdimį dienos karštyje, tačiau vakaras – puikus metas šiai pramogai. Taip pat reikėtų prisiminti, kad ne visuose paplūdimiuose leidžiama būti su augintiniu, todėl prieš atvykstant prie jūros rekomenduojama pasidomėti, kur yra gyvūnams pritaikyti paplūdimiai. Lietuvoje tokių vietų yra visuose didžiuosiuose kurortuose.

Maudynės

Maudynės ne visada yra geriausias būdas atsivėsinti. Jei tinkamai neišdžiovinsite šuniui kailio, jis gali išsausėti, atsirasti odos pažeidimų. Tačiau, jei vis dėlto šuo maudysis, pasirūpinkite, kad po maudynių jo kailis tinkamai išdžiūtų, nepamirškite išsausinti ir ausų. Taip pat rekomenduojama nedėti šuniukui antkaklio, kol kailis vis dar šlapias, nes tai taip pat gali sukelti įvairių odos pažeidimų. „If“ atstovas pabrėžia, kad po maudynių, be odos sudirgimų, pasitaiko ir kitų sveikatos sutrikimų: „Ne kartą šeimininkai kreipėsi dėl augintinio persišaldymo, dažniau dėl šlapimo pūslės uždegimo. Tad maudytis net ir augintiniams reikia su saiku.“

Apsauga nuo erkių

Aktyvus erkių sezonas yra nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, todėl vasaros sezono metu būtina rūpintis augintinio apsauga nuo šių parazitų. Šeimininkai jau puikiai žino vieną ligą – babeziozę. Tačiau erkės platina ir kitas ligas, tokias kaip anaplazmozė, erlichiozė, Laimo liga. Visos šios ligos, net ir gydomos laiku, gali turėti didžiulę įtaką augintinio sveikatai. Tad būtinai pasitarkite su savo veterinarijos gydytoju, kurios priemonės nuo erkių yra geriausios konkrečiam augintiniui. Na, o jei atsitiko taip, kad erkė visgi įsisiurbė, tuomet reikėtų sukamuoju judesiu ją ištraukti, o įkandimo vietą dezinfekuoti. Po to būtinai reikėtų stebėti savo augintinį ir pastebėjus tokius simptomus kaip karščiavimas, apatija, apetito sutrikimai, šlapimo spalvos pokyčiai ir kt., kuo skubiau kreiptis į veterinarijos kliniką.

„Dr. VET“ veterinarijos gydytoja I. Lastovskytė priduria: „Kiekvienu atveju pastebėję, kad keturkojo sveikata blogėja, kuo skubiau kreipkitės į veterinarijos kliniką. Būkime atsakingi už savo augintinius ir vasaros sezono metu.“