Rusijoje ir Baltarusijoje eismo įvykiai administruojami kitaip nei ES šalyse

Nors Baltarusija ir Rusijos Kaliningrado sritis yra geografinės kaimynės, tačiau eismo įvykių ir draudimo administravimo tvarka šiose šalyse gerokai skiriasi nuo galiojančios Lietuvoje ar kitose Europos Sąjungos valstybėse. Planuojant kelionę į šias šalis automobiliu reikėtų susipažinti su eismo įvykių šiose šalyse administravimo specifika, – taip teigia "If" specialistai.

"Ryškiausias Europos Sąjungos šalyse įprastos ir Rusijoje bei Baltarusijoje galiojančios eismo įvykių administravimo tvarkos skirtumas yra tai, jog pastarosiose šalyse patekus į eismo įvykį būtina, kad apgadintą nukentėjusiojo automobilį apžiūrėtų kaltininko draudikas“, – sako "If" Lietuvos transporto žalų grupės vadovas Ernestas Goliančik.

Ką svarbu žinoti

Pasak specialisto, ES šalyse patekus į eismo įvykį, patiriama mažiau rūpesčių, nes reikiamus dokumentus dėl žalos atlyginimo galima sutvarkyti jau sugrįžus į savo šalį ir kreipusis į kaltininko draudimo bendrovės atstovus arba į draudikų biurą, jei kaltininko draudimo bendrovės atstovų toje šalyje nėra. Rusijoje ir Baltarusijoje visus su eismo įvykiu susijusius formalumus reikia sutvarkyti neišvykus iš šalies. Rusijoje tai privalu padaryti per 15, o Baltarusijoje – per 5 darbo dienas nuo eismo įvykio dienos.

"Į eismo įvykį Rusijoje arba Baltarusijoje patekę vairuotojai neretai suklysta ir nesikreipia į kaltininko draudimo bendrovę bei išvyksta iš šalies. Padarius tokią klaidą, vėliau gauti priklausančią draudimo išmoką iš draudimo bendrovių Rusijoje ir Baltarusijoje gali būti labai sudėtinga, o be teisinės pagalbos beveik visai neįmanoma", – sako E. Goliančik.

Rusijoje ir Baltarusijoje sumų limitai mažesni

Specialistas įspėja, kad ypač nemalonus netikėtumas gali laukti tų, kurių automobiliai eismo įvykiuose šiose šalyse būna apgadinti smarkiai, nes tiek Rusijoje, tiek Baltarusijoje yra gerokai mažesni privalomojo civilinės atsakomybės draudimo draudžiamųjų sumų limitai. Baltarusijoje tai yra apie 34,5 tūkst. Lt, o Rusijoje – tik apie 10 tūkst. Lt. "Jeigu šios sumos žalai atlyginti nepakanka, belieka tikėtis kaltininko geranoriškumo arba bandyti atgauti pinigus teisiniu būdu", – sako "If" atstovas.

Ši problema ne tokia aktuali turintiems kasko draudimą, tačiau draudžiantis šiuo draudimu būtina atkreipti dėmesį, ar įsigyjamas kasko polisas galioja Rusijoje ir Baltarusijoje. "Valstybių sąrašas, kuriose galioja draudimas, yra pasirenkamas, todėl prieš vykstant į užsienį būtina įsitikinti, ar jūsų turimas draudimas galioja konkrečioje šalyje", – sako E. Goliančik.

Privalomojo draudimo gali nepakakti

"If" atkreipia dėmesį, kad, sukėlus didesnį eismo įvykį Rusijoje, privalomojo draudimo gali taip pat nepakakti visiems padarytiems nuostoliams atlyginti, nes šioje šalyje galiojanti tvarka numato ypač mažus privalomojo (TPVCA) draudimo sumos limitus – apie 10 tūkst. Lt turto žalai atlyginti ir apie 14 tūkst. Lt asmens žalai atlyginti. "Todėl dažnai vykstantiems į Rusiją patariame pasirūpinti papildomu savanorišku vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu, kuriuo draudimo apsaugą galima padidinti nuo 50 tūkst. iki 500 tūkst. Lt pasirinktinai", – sako E. Goliančik. Vienintelė draudimo bendrovė Lietuvoje siūlanti tokį draudimą yra "If".

E.Goliančik taip pat primena, kad vykstant į ne ES šalis būtina turėti tarptautinius transporto priemonės draudimo liudijimus, vadinamąsias žaliąsias korteles, kurias išduoda draudimo bendrovės, kai draudžia transporto priemonių valdytojų civilinę atsakomybę. "Jei vykstate į Rusiją ar Baltarusiją, įsitikinkite, ar žaliosios kortelės valstybių kodų lentelėje nurodyti ir neišbraukti šių valstybių kodai – RUS ir BY, taip galėsite būti tikri, kad vežatės šiose šalyse galiojantį dokumentą", – pataria draudimo specialistas.