Apklausa: 72 proc. Lietuvos gyventojų namuose neturi gesintuvų

Gaisrų kyla ir butuose, ir privačiuose namuose, o dažniausia tokios nelaimės priežastis – elektros sistemų gedimai. Ir nors, palyginti su kitomis žalomis, gaisrai atneša daugiausia nuostolių, deja, kaip rodo draudimo bendrovės „If“ atliktas visuomenės nuomonės tyrimas, daugelis lietuvių namuose net neturi pirminės gaisro gesinimo priemonės.

Pagal šiuo metu galiojančias Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles gesintuvai yra privalomi individualiuose gyvenamuosiuose namuose. Toks reikalavimas nėra privalomas daugiabučių namų butų savininkams, tačiau gyventojams rekomenduojame kiekviename bute turėti bent 2 kg gesinimo medžiagos turintį gesintuvą. 

Draudimo bendrovės „If“ turto produkto vadovas Tomas Sinkevičius teigia, kad gaisrų kyla ir butuose, ir privačiuose namuose, o dažniausiai juos sukelia netvarkinga elektros instaliacija ar elektros prietaisų naudojimo taisyklių pažeidimai. Tačiau, kaip rodo tyrimas, net 72 proc. lietuvių namuose neturi pirminių gaisro gesinimo priemonių – gesintuvų ar gesinimo audeklų. 

„Įsivyravęs neteisingas stereotipas, kad gaisro gesinimo įranga labiau reikalinga privačiuose namuose, kur, pavyzdžiui, būstui šildyti naudojamos dujos ar mediena. Elektros sistemų gedimų, dėl kurių dažnai kyla gaisrų, gali pasitaikyti visur, nepriklausomai nuo būsto tipo. Tyrimas atskleidė, kad 85 proc. butuose gyvenančių žmonių neturi gesintuvų. Tai labai aiškus ženklas, kad rizika vertinama per menkai“, – teigia T. Sinkevičius. 

Apklausa parodė, kad 53 proc. individualių namų gyventojų neturi gesintuvų, nors tai yra privaloma.
Draudimo bendrovės duomenimis, privačiuose namuose gaisrų kyla keturis kartus dažniau nei butuose. 

Per praėjusius metus „If“ išmokėjo beveik 200 000 eurų gaisro sukeltiems nuostoliams padengti. Šiemet – jau 115 000 eurų. Daugiausia gaisrų kilo dėl elektros sistemų gedimų. Gaisrus taip pat sukėlė žaibo iškrovos, aplaidus elgesys su atvira liepsna, įskaitant rūkymą, šildytuvo gedimą ir maisto ruošimą. 

„Jeigu gyventojai turėtų gesintuvus namuose, neabejotinai dalis gaisrų nesukeltų didelių nuostolių, nes būtų užgesinti pačių gyventojų. Tik reikia nepamiršti, kad gesintuvai kaip ir daugelis prietaisų turi garantinį laikotarpį, o techninė priežiūra turi būti atliekama kaskart panaudojus gesintuvą“, – teigia „If“ atstovas. 

Tyrimas buvo atliktas visose Baltijos šalyse. Kaimynėse situacija kiek skiriasi. Latvijoje gesintuvų neturi 69 proc. gyventojų, Estijoje – kiek daugiau nei pusė gyventojų, 58 proc. 

Reprezentatyvią gyventojų apklausą visose Baltijos šalyse draudimo bendrovės „If“ užsakymu atliko bendrovė „Inspired Communications“. Apklausoje dalyvavo 3010 respondentų.