„If“: didžiausias pavojus susižeisti – leidžiantis nuo kalno snieglente

Mėgstantys slidėmis ar snieglente leistis nuo kalnų vis daugiau galimybių užsiimti savo mėgstama veikla turi ne tik slidinėjimo kurortuose užsienyje, bet ir specialiai tam įrengtose trasose Lietuvoje. Draudimo bendrovės „If“ ekspertai įspėja, kad, be patiriamo malonumo, kalnų slidininkų tyko ir pavojus susižeisti, o ypač atsargūs turėtų būti snieglenčių entuziastai.

​Šių metų sausį „If“ atliktos internetinės apklausos duomenimis, leisdamiesi nuo kalno yra susižeidę 32 proc. slidininkų ir net 54 proc. snieglentininkų. 90 proc. respondentų nurodė, kad pavojingai krinta kaskart slidinėdami, tačiau net trečdalis apklausos dalyvių kalnų slidinėjimo nelaiko rizikinga pramoga.

Daugėja dėvinčių šalmus

„Tai jau antras mūsų tyrimas, kurį atlikdami aiškinomės kalnų slidinėjimo mėgėjų įpročius ir nuostatas. Prieš dvejus metus vykusios apklausos rezultatų palyginimas su šiųmečio tyrimo duomenimis atskleidė tiek teigiamų, tiek neigiamų tendencijų“, – sako draudimo bendrovės „If“ vyriausioji asmens žalų ekspertė Alytė Balkuvienė.

Pasak jos, per dvejus metus žymiai padaugėjo šalmus ar kitas apsaugos priemones dėvinčių kalnų slidinėjimo mėgėjų. 2013 m. tokių buvo maždaug pusė, o šiemet net 76 proc. apklaustųjų nurodė, kad nuo kalno leidžiasi su šalmu ar apsaugomis.

„Deja, tyrimas taip pat atskleidė, kad patiriamos rizikos slidinėjant supratimas negerėja. Ir 2013 m., ir šiemet trečdalis apklaustųjų nurodė tokios veiklos nelaikantys rizikingu užsiėmimu, nors pavojingai krintančių ir susižeidusių skaičius išlieka toks pat didelis“, – pasakoja A. Balkuvienė.

Amžinas slidininkų palydovas – alkoholis

Pavojingiausia atskleista tendencija yra tai, kad tarp kalnų slidinėjimo mėgėjų nemažėja alkoholio vartojimas. 2013-aisiais 24 proc. apklausos dalyvių nurodė, jog slidinėdami nevengia svaigiųjų gėrimų. Šiemet šis skaičius dar didesnis ir siekia 27 proc.

„Alkoholis skatina rizikingesnį elgesį, todėl jo vartojimas slidinėjant kelia didesnę grėsmę susižeisti. Patariame visiškai atsisakyti svaigiųjų gėrimų, nes dideliu greičiu leisdamiesi nuo kalno tiek jūs galite patirti sunkių traumų, tiek sužeisti aplinkinius“, – sako ekspertė.

Draudimo bendrovės „If“ duomenimis, susižeidus kalnuose užsienyje būtinoji medicinos pagalba ir pirminis gydymas vidutiniškai kainuoja apie 1000 EUR. Nuo šių išlaidų saugo didesnės rizikos kelionių draudimas, o slidinėjantiems Lietuvoje rekomenduojama pasirūpinti nelaimingų atsitikimų draudimu.