„If“: ūkininkų patiriamos žalos kasmet auga

Pasibaigus intensyviems žemės ūkio darbams draudimo bendrovė „If“ skaičiuoja apgadintos technikos nuostolius. Šiais metais ūkininkams už žemės ūkio techniką išmokėtos žalos siekia 600 tūkst. litų, tai yra 47 proc. daugiau nei praėjusiais metais.

​Didžiausia draudimo bendrovės išmokėta suma buvo 282 tūkst. litų, kuomet traktorius nuvažiavo nuo kelio ir teko keisti beveik visas pagrindines savaeigės mašinos dalis. Dažniausiai šį sezoną fiksuojamos žalos dėl atsitrenkimų į kliūtis, ugnies ir gamtos stichijų sukeltų nuostolių, o vidutinė draudimo išmoka siekia 40 tūkst. litų.

„Didėjančios išmokos rodo, kad Lietuvos ūkiai modernizuojasi įsigydami naujesnę ir brangią techniką. Įsigydami vertingus prietaisus, ūkininkai vis rečiau rizikuoja, o apsidrausdami apsisaugo nuo nelaimės atveju atsirandančių papildomų išlaidų, kurios dažnu atveju reiškia tūkstantinius praradimus ar darbų nutraukimą“ – sako draudimo bedrovės „If“ įmonių turto draudimo produkto vadovas Saulius Baranauskas.

Moderni žemės ūkio technika brangi, daug kainuoja ir jų remontas. Nuvirtusio purkštuvo taisymas draudimo bendrovei atsiėjo 60 tūkst. litų, apgadinta kombaino sraigė ar lūžęs pusašis po 25 tūkst. litų, nuvirtusios priekabos, vežusios grūdus, atstatymas – 20 tūkst. litų.

Pasak S. Baranausko, patirtis rodo, jog geriausia draustis nuo visų rizikų draudžiant ne tik techniką, bet ir visą turtą. Šią vasarą turėjome įvykį, kuomet sudegus pastatui visiškai sudegė ir viduje buvęs kombainas, kurio vertė 280 tūkst. litų. Nuostolius už kombainą klientui atlyginome, bet pastatas nebuvo draustas, tad visas išlaidas teko padengti pačiam ūkininkui.

Nemažai smulkesnių žalų registruota dėl ūkininkų neapdairumo, kai vairuotojai nepastebėjo kliūties ir išdaužė priekinį stiklą ar važiuodami atsitrenkė į kliūtį. Derliaus nuėmimo laikotarpiu dažnas įvykis, kai įtrauktas akmuo sugadina techniką ir sukelia didelius neplanuotus nuostolius. Visi minėti atvejai pagrindžia turto apsaugos vertę, nes gamtos krečiamų staigmenų nenumatysi, o žmogui pasitaikančių situacijų nesuplanuosi.