Kaip išvengti gaisro

Daugiausia gaisrų kyla dėl neapdairumo, o gaisro padaryta žala priklauso ir nuo greitos reakcijos į kilusį pavojų. Nors „If“ būsto draudimas draudžia nuo ugnies, tačiau tikroji apsauga prasideda nuo žinių, kaip ugnies išvengti ir ką daryti gaisrui prasidėjus.

Dūmų detektorius. Gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemos neapsaugo nuo gaisro, tačiau operatyviai informuoja apie kilusį pavojų Jūsų namų gyventojus ir atitinkamas priešgaisrines tarnybas. Dūmų detektorius – lengvai sumontuojamas prietaisas, kuris reaguoja į susidariusius dūmus ir garsiniu signalu skelbia pavojų.

Elektros prietaisai. Dažniausia gaisrų priežastis - netvarkinga elektros instaliacija, todėl būtinai kvieskite elektriką, jei pastebėjote, jog elektros šviesa mirga ar laidai atrodo nusidėvėję. Bent kas keletą metų pasikvieskite specialistą, kad profilaktiškai įvertintų elektros instaliacijos būklę. 

Atminkite:

  • Nelaikykite elektros prietaisų šalia kriauklių – vandens ir elektros kaimynystė yra pati pavojingiausia.
  • Elektros prietaisų laidai turi būti nenutrūkę, gerai pritvirtinti, jų izoliacija nepažeista.
  • Nepalikite krauti mobiliųjų telefonų per naktį – yra buvę atvejų, kai jie perkaista ir užsidega.
  • Žaibuojant venkite liesti viską, kas gali turėti stiprų elektros krūvį.
  • Jei namuose rūkote, visada įsitikinkite, kad cigaretę gerai užgesinote. Niekada nerūkykite lovoje.

Priemonės skubiam gaisro gesinimui

Ypatingai svarbu pradėti gesinti gaisrą pačioje pradžioje. Pirmąją minutę gaisrui užgesinti pakaks ir litro vandens, antrąją reikės dešimties, trečiąją – jau šimto. Nedidelių lokalių gaisrų gesinimui geriausios priemonės yra šios:
Nedegus audeklas

Nedegus audeklas yra pagamintas iš ugniai atsparios medžiagos. Tai geriausia priemonė malšinti gaisrui virtuvėje, kilusiam užsidegus riebalams (degantiems riebalams gesinti jokiu būdu negalima naudoti vandens, nes ugnis pašoks iki pat lubų!). Juo galima gesinti ir degančius buitinės technikos prietaisus, užsiliepsnojusius rūbus.

Gesinant gaisro židinį, jį būtina visiškai užkloti užklotu. Tai neleidžia patekti orui, ir ugnis nuslopsta.

Gesintuvas

Universalaus gesintuvo, tinkančio visų tipų gaisrams gesinti nėra. Pagal vartojimo paskirtį jie skirstomi į keturias klases: A (medis, tekstilė), B (degūs skysčiai), C (dujos) ir D (degūs metalai). Atkreipkite dėmesį, kas parašyta ant Jūsų turimų gesintuvų.

Pagal veikliąją medžiagą gesintuvai gali būti:

•      Milteliniai. Efektyviausi ir universaliausi, kadangi tinka gesinti degančioms kietoms medžiagoms, skystam kurui, dujoms ir prietaisams, kuriuos veikia įtampa. Užpilde nėra vandens, todėl gesintuvą galima laikyti ir neigiamoje temperatūroje. Milteliai negadina daiktų ir juos nesunku nuvalyti. Miltelių gesintuvais leidžiama gesinti iki 1000 voltų veikiančius elektros prietaisus.

•      Užpildyti angliarūgšte (anglies dvideginio dujomis). Toks gesintuvas tinka gesinti gaisrą patalpose, kuriose yra brangios technikos ir elektroninių prietaisų (laboratorijose, servisuose, telefono stotyse).

•      Putų. Tinka gesinti degantį medį, popierių, tekstilę, alyvą, benziną, plastmasę, riebalus, bitumą ir gumas.

Su gesintuvo naudojimo instrukcija susipažinkite kol gaisras dar nekilo. Ji priklijuota ant gesintuvo korpuso. Visų gesintuvų paleidimo būdas yra panašus: reikia nutraukti plombą ir ištraukti apsauginį kaištį, gesintuvo žarnelę su difuzoriumi nukreipti į gaisro židinį ir nuspausti rankenėlę. Užgesinę ugnį, stebėkite gaisravietę, kad ji vėl neužsiliepsnotų.